لینک های دسترسی

Breaking News

استعمال سگرت در جهان کاهش یافته است – سازمان جهانی صحت


سازمان جهانی صحت گزارش داده است که شمار کسانیکه سگرت دود می‌کنند، در چند سال اخیر رو به کاهش نهاده و این سازمان کشورهای جهان را به اتخاذ تدابیر بیشتر برای کاهش بیشتر اعتیاد مرگبار به تنباکو ترغیب کرده است.

بر اساس آماری که سازمان جهانی صحت روز سه شنبه ۱۶ نومبر (۲۵ عقرب) نشر کرد، در سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۳ میلیارد نفر در سرتاسر جهان تنباکو استعمال می‌کردند، حالانکه یکسال پیش این رقم ۱.۳۲ میلیارد نفر بود.

این سازمان پیش‌بینی کرده است که با وصف افزایش پیهم جمعیت در جهان، تا سال ۲۰۲۵ شمار کسانیکه مشتقات تنباکو را استعمال می‌کنند، به ۱.۲۷ میلیارد نفر کاهش خواهد یافت.

این گزارش حاکی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی یک سوم جمعیت ۱۵ سالۀ جهان تنباکو استعمال می‌کردند و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۵ این رقم کاهش یافته و فقط یک پنجم این گروه سنی تنباکو استعمال کنند.

تدروس ادهانوم گیبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت با نشر بیانیه‌ای کاهش استعمال کنندگان تنباکو را در جهان "بسیار دلگرم کننده" خوانده، اما گفته است: "هنوز هم راه درازی در پیشرو داریم و شرکت‌های محصولات تنباکو هر چالی را به کار خواهند بست تا از سود عظیمی که از این محصول بیهودۀ مرگبار به دست می‌آورند، دفاع کنند."

بر اساس آمار سازمان جهانی صحت تنباکو و مشتقات آن همه ساله سبب مرگ حدود هشت میلیون نفر در جهان می‌شود که از این میان ۱.۲ میلیون نفر آن کسانی اند که خود به استعمال تنباکو عادت نداشته و به گونۀ غیر مستقیم در اثر دود ناشی از سگرت دیگران از بین می‌روند.

در گزارش سازمان جهانی صحت آمده است که با وصف کاهش شمار کسانیکه تنباکو استعمال می‌کنند، مرگ و میر سالانۀ ناشی از استعمال تنباکو برای مدتی بلند خواهد رفت، زیرا "تنباکو کسانی را که این محصول را استعمال می‌کنند یا به گونۀ غیر مستقیم با دود آن معروض می‌شوند، به تدریج و آهستگی می‌کشد."

در گزارش از ۶۰ کشوری تمجید شده است که در نظر دارند بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۵ شمار مصرف کنندگان تنباکو را ۳۰ درصد کاهش دهند. دو سال پیش تنها ۳۲ کشور چنین رویکردی را روی دست داشتند.

رودیگر کریچ، رییس ادارۀ ترویج صحت سازمان جهانی صحت با ابراز خوشبینی نسبت به پیشرفت در زمینۀ کاهش مصرف تنباکو در اکثر کشورهای جهان گفته است که این موفقیت هنوز هم "شکنند" است.

در گزارش سازمان جهانی صحت از کشورها خواسته شده است تا تدابیر شناخته شده را برای کاهش مصرف تنباکو به کار ببندند، از جمله منع اشتهارات تنباکو، نصب هشدارها در مورد زیان‌های تنباکو در پشت جعبه‌های سگرت، افزایش مالیات بر تنباکو و محصولات آن و یاری رساندن به کسانیکه در تلاش ترک استعمال تنباکو اند.

XS
SM
MD
LG