لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار سرنوشت ساز میان پمپیو و نمایندۀ کوریای شمالی


مایک پمپیو، وزیرخارجۀ ایالات متحده، امروز (پنجشنبه) در نیویارک با کیم یانگ چال، نماینده ارشد و فرد دست راست رهبر کوریای شمالی مصروف دیدار و مذاکره میباشد.

قرار است هر دو طرف در مورد ملاقات متوقعه میان رهبران امریکا و کوریای شمالی، بحث کنند.

نماینده ارشد رهبر کوریای شمالی، بعد از ظهر دیروز به نیویارک رسید. باوجود آنکه مایک پمپیو و کیم یانگ چال، نان شب را با هم صرف کردند، اما هیچکدام با خبرنگاران صحبت نکرد.

وزیرخارجۀ امریکا بعداً در تویترش نوشت که "ضیافت کاری خوب با کیم یانگ چال در نیویارک امشب". آقای پمپیو قبل از دیدارش با نمایندۀ کوریای شمالی نیز نگاشته بود که "ما برای خلع سلاح اتمی کامل، درست و برگشت ناپذیر شبه جزیرۀ کوریا متعهد استیم".

به گفتۀ مقامات امریکایی، هدف مذاکرات امروز میان دو طرف بحث روی این است که آیا رهبران امریکا و کوریای شمالی در تاریخ ١٢ ماۀ جون ملاقات خواهند کرد یا خیر؟

این دیدار که در سنگاپور پلان شده بود، هفتۀ گذشته دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، آن را لغو کرد.

به گفتۀ سارا هکبی سندرز، سخنگوی قصرسفید "ما به آمادگی های خود برای دیدار میان رئیس جمهور ترمپ و رهبر کوریای شمالی ادامه میدهیم. طوریکه رئیس جمهور گفته است، اگر این دیدار صورت بگیرد، ما آماده خواهیم بود."

سخنگوی قصرسفید همچنان افزوده است که مذاکرات میان یک هیات امریکایی و مقامات کوریای شمالی نیز مثبت بوده و ادامه خواهد داشت.

این مذاکرات در ساحۀ یا زون غیرنظامی کوریا، از چند روز به این سو جریان دارد.

دعوت مسکو از کیم

تلاش برای ازسرگیری دیدار میان رهبران امریکا و کوریای شمالی در حالی ادامه دارد که سرگی لاوروف، وزیرخارجۀ روسیه، امروز در یک دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، از او دعوت به عمل آورد تا به مسکو سفر کند.

سرگی لاوروف امروز وارد پیونگ یانگ شد و در کنار دیدار با رهبر کوریای شمالی، با یی یونگ هو، همتای کوریایی اش نیز ملاقات کرد و از پیشرفت های دپلوماتیک اخیر پیونگ یانگ به شمول تلاش برای دیدار با رئیس جمهور امریکا را ستود.

وزارت خارجۀ روسیه گفته است که هدف از سفر سرگی لاوروف به کوریای شمالی، بحث روی موضوعات عمدۀ دو جانبه، منطقه ای و بین المللی میباشد.

پس از سال ٢٠٠٩، این نخستین سفر آقای لاوروف به کوریای شمالی میباشد.

XS
SM
MD
LG