لینک های دسترسی

Breaking News

دپلوماتان ارشد امریکا و چین پشت درهای بسته ملاقات کردند


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا و یانگ جیچی، مسوول امور خارجی حزب کمونیست چین، برای شش ساعت پشت درهای بسته گفتگوهای دور و درازی داشتند.

این ملاقات روز چهارشنبه ۱۷ جون در پایگاه هوایی هیکم در شهر هانولولوی امریکا صورت گرفت و تا کنون جزییات دقیق بحث آشکار نشده است، اما رسانۀ دولتی چین این گفتگوها را "سازنده" توصیف کرده است.

روابط میان ایالات متحده و چین در خراب‌ترین حد خود در یک دهۀ گذشته رسیده است. پالیسی‌های سختگیرانۀ چین بر ساحۀ نیمه خود مختار هانگ کانگ و منشای همه‌گیری کروناویروس که برای بار نخست در شهر ووهان چین تثبیت شده، تازه ترین موارد کشیدگی بین واشنگتن و بیجینگ است.

بونی گلاسر، کارشناس مسایل چین در مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی در واشنگتن دی سی به صدای امریکا گفت که فکر نمی‌کند ملاقات دپلوماتان ارشد امریکا و چین، "سیر نزولی" روابط دو کشور را متوقف کند.

این ملاقات در حالی صورت گرفته است که حکومت ایالات متحده بر آن مقام‌های چینی که در بازداشت حدود یک میلیون مسلمان اویغور دست داشتند، تحریم وضع کرده است.

وزارت خارجۀ چین روز پنجشنبه ۱۸ جون (۲۹ جوزا) با نشر بیانیه‌ای این اقدام ایالات متحده را تقبیح کرد و واشنگتن را به دخالت در امور داخلی چین متهم کرد. چین در این بیانیه هشدار داده است که اگر ایالات متحده "اشتباه خود را فوراً اصلاح نکند" بیجینگ اقدام مشابه خواهد کرد و ایالات متحده عواقب آن را به دوش خواهد گرفت.

کتاب بولتن

ملاقات دپلوماتان ارشد امریکا و چین زیر سایۀ نشر کتاب جان بولتن، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده قرار گرفته است.

آقای بولتن در این کتاب ادعا کرده است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده باشماری از رهبران جهان از جمله شی جینپینگ، رییس جمهور چین در تعامل بوده تا منابع سیاسی خود را تامین کند.

آقای بولتن در مقاله‌ای که در روزنامه وال استریت ژورنال نشر شده گفته است که در اجلاس گروه ۲۰ که در سال ۲۰۱۸ برگزار شده بود، آقای ترمپ از همتای چینی اش خواست تا کشورش خرید محصولات زراعتی امریکا را افزایش دهد تا از این طریق بتواند آرای بیشتر را در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ به دست بیاورد و در عوض امریکا تعرفه های گمرکی مناسب را بر کالا های صادراتی چین به ایالات متحده وضع خواهد کرد.

گفته می‌شود که مشاور پیشین امنیت ملی امریکا در این کتاب که قرار است به تاریخ ۲۳ جون به بازار بیاید، از برخی مسایل دیگر نیز پرده برداشته است، اما حکومت رییس جمهور ترمپ تلاش دارد تا از نشر و فروش این کتاب در بازار جلوگیری کند.

وزارت عدلیۀ ایالات متحده چهار شنبه شب دستور اضطراری صادر کرد تا از نشر این کتاب جلوگیری شود. اداره رییس جمهور ترمپ گفته است که آقای بولتن در این کتاب توافق عدم افشای مسایل سری را نقض کرده و نشر این کتاب امنیت ملی ایالات متحده را با خطر مواجه می‌کند.

XS
SM
MD
LG