لینک های دسترسی

Breaking News

تردد ترمپ در مورد نتایج دیدارش با رهبر کوریای شمالی


دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، میگوید که دیدارش با کیم جونگ اُن، رهبر کوریای شمالی، میتواند ناکام شود و یا برعکس، نتیجۀ بسیار عالی برای جهان داشته باشد.

آقای ترمپ که ناوقت شنبه در یک اجتماع تبلیغاتی برای انتخابات محلی در ایالت پنسلوانیا سخنرانی میکرد، گفت که اگر در ملاقات با کیم جونگ اُن، حس کرد که پیشرفتی ممکن نیست، شاید ملاقات را زودهنگام ترک گوید.

با آنهم، آقای ترمپ افزود که به باور او، کوریای شمالی ارادۀ صلح را دارد. وی همچنان اطمینان نشان داد که کوریای شمالی در قول خود مبنی بر اجتناب از آزمایشات راکتی، پابند خواهد ماند.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت "فکر کنید، آنان دیگر میزاییل ها را پرتاب نمی کنند، و من به آن باورمندم؛ من واقعاً باور دارم. فکر میکنم آنان میخواهند کاری بکنند. به نظرم، آنان میخواهند مصالحه کنند. فکر میکنم زمان آن فرارسیده و ما قوت عظیمی را نشان دادیم. و باید برایتان بگویم که شی جن پنگ، رئیس جمهور چین، ما را واقعاً بسیار کمک کرده است."

موضوع ملاقات رهبران ایالات متحده و کوریای شمالی در چند روز اخیر در سرخط خبر های جهان قرار گرفته است
موضوع ملاقات رهبران ایالات متحده و کوریای شمالی در چند روز اخیر در سرخط خبر های جهان قرار گرفته است

زمان و محل دیدار رئیس جمهور ترمپ با رهبر کوریای شمالی، هنوز تعیین نشده، اما انتظار میرود که این ملاقات تا آخر ماه می، صورت گیرد.

موضوع ملاقات رهبران ایالات متحده و کوریای شمالی چهار شنبۀ گذشته پس از ملاقات تیم امنیت ملی قصر سفید با چونگ ایویی-یونگ، نماینده اعزامی رئیس جمهور کوریای جنوبی به کوریای شمالی، نشر شد.

رئیس امنیت ملی کوریای جنوبی در این دیدار جزئیاتی از دیدار خود با رهبر کوریای شمالی را به رئیس جمهور ترمپ گزارش داد و گفت او خواستار ملاقات با رئیس جمهوری امریکا است.

یک روز پس از آن، رئیس جمهور ایالات از دعوت رهبر کوریای شمالی برای گفتگو استقبال کرد و گفت که دعوت را پذیرفته است.

رئیس جمهور ترمپ پنجشنبه گذشته در صفحۀ تویتر خود نوشت که "کیم جونگ-اون در ملاقات با نماینده کوریای جنوبی در مورد غیر اتمی شدن صحبت کرده—نه فقط منجمد ساختن آن. در این مدت همچنین میزایل ها توسط کوریای شمالی آزمایش نخواهد شد. پیشرفتی بزرگی در جریان است، اما تعزیرات تا زمانی ادامه خواهد یافت که توافق به دست بیاید. ملاقات در حال طرح ریزی است."

کوریای شمالی در سال ۲۰۱۷ میلادی چندین بار میزایل های بالستیک خود را آزمایش کرد و به صورت مستقیم تهدید کرد که ایالات متحده را هدف قرار خواهد داد. امریکا نیز کوریای شمالی را به اقدام نظامی تهدید کرد و در عین حال، تعزیرات شدید تری را بر پیونگ یانگ وضع کرد.

آغاز تنش زدایی

از زمان برگزاری مسابقات زمستانی المپیک که در کوریای جنوبی برگزار شد، تلاش هایی برای کاهش تنش میان کوریای شمالی و جنوبی از یک سو و کوریای شمالی و ایالات متحده از سوی دیگر، صورت گرفته است. در دو مراسم افتتاح و اختتامیه المپیک زمستانی، مقام های ارشد ایالات متحده و کوریای شمالی، نزدیک هم نشستند.

هفته پیش تیمی از سوی کوریای جنوبی به پیونگ یانگ سفر کرد و با رهبری کوریای شمالی، دیدار کرد.

رئیس جمهوری کوریای جنوبی از اینکه رئیس جمهور ترمپ دعوت همسایه شمالی اش را پذیرفته، نیز استقبال کرد.

روز جمعه مون جا-این، رئیس جمهور کوریای جنوی، با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که اقدام رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر پذیرفتن دعوت رهبر کوریای شمالی، اقدام قابل ستایش است.

XS
SM
MD
LG