لینک های دسترسی

Breaking News

آیا پوتین می‌خواهد پس از ریاست جمهوری تا پایان عمر سناتور بماند؟


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قانونی را توشیح کرد که بر اساس آن روسای جمهور این کشور پس از پایان تصدی ریاست جمهوری می‌توانند تا پایان عمر عضو مجلس سنا باشند.

قانون جدید که روز سه شنبه ۲۲ دسمبر (دوم جدی) توشیح شد، تغییر تازه در سلسله تعدیلات سیاسی روسیه است که آقای پوتین از آغاز سال روان تطبیق آن را آغاز کرده است.

یکی از تعدیلات جدید به آقای پوتین اجازه می‌دهد که اگر خواسته باشد، برای دو دور شش سالۀ دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و رییس جمهور باقی بماند. دور کنونی ریاست جمهوری آقای پوتین در سال ۲۰۲۴ پایان می‌یابد.

تعدیلات جدید بیشتر معطوف به آقای پوتین است تا ساز و کار فعالیت سیاسی او را برای پایان دورۀ کنونی ریاست جمهوری‌اش زمینه سازی کند.

قانون جدید همچنین به رییس جمهور بر سر اقتدار روسیه اجازه می‌دهد تا ۳۰ عضو مجلس سنای روسیه را انتصاب کند و در پایان تصدی ریاست جمهوری، خود نیز سناتور شود.

قانون دیگری نیز قرار است به زودی از سوی پارلمان روسیه تصویب و از سوی آقای پوتین توشیح شود که بر اساس آن روسای جمهور پیشین روسیه به خاطر تخطی‌هایی که نه‌تنها در زمان ریاست جمهوری بلکه در طول عمر شان انجام داده اند، از پیگرد عدلی و قضایی معاف خواهند بود.

XS
SM
MD
LG