لینک های دسترسی

Breaking News

والی پیشین سمنگان: حکومت صلاحیت برکناری‌ام را ندارد


پس از برکناری والیان شش ولایت‌، عبدالکریم خدام والی پیشین سمنگان، در برابر این فرمان ارگان‌های محلی واکنش نشان داد و آن را یک جانبه خواند.

عبدالکریم خدام، والی پیشین سمنگان، که امروز در کنفرانس خبری در شهر آیبک در مرکز این ولایت صحبت می‌کرد، گفت که او به اساس تفاهم‌ حزب جمعیت اسلامی با حکومت به عنوان والی از قوم ترکمن‌ها انتخاب گردیده و حکومت صلاحیت برکناری‌اش را ندارد.

او تاکید کرد "حکومت هم نباید خواست‌های هر قوم و مردم را درنظر بگیرد و نباید یک جانبه قضاوت بکند، ما قضد بغاوت را نداریم و نباید تصامیم یک طرفه گرفته شود."

پس از عطا محمد نور والی پیشین بلخ، این دومین والی در شمال افغانستان است که با برکناری‌اش از سوی ارگان‌های محلی و حکومت افغانستان واکنش نشان می‌دهد.

آقای خدام افزود تا فیصله حزب جمعیت اسلامی و فیصله قوم ترکمن‌ها، از سمت‌اش کنار نخواهد رفت. به باور وی، اتخاذ تصامیم یک جانبۀ حکومت، احتمال بدترشدن وضعیت را در پی خواهد داشت.

از سویی هم آقای خدام گفت "خواست مدنی مردم است که ما تبدیل نشویم، باید حکومت مرکزی هم خواست مردمی را درنظر بگیرند و این کار دولت فاصله بین دولت و مردم ایجاد می‌کند. اگر مردم قبول کرد، ما کدام مخالفت شخصی نداریم، تصمیم به دست مردم سمنگان و هر شرایط را قبول کردند، ما قبول داریم."

با این‌حال، اداره مستقل ارگان‌های‌محلی گفت که تغییر و تبدیل یک اصل است و هیچ پستی دایم نیست، اما در مورد ولایات بلخ و سمنگان، مشوره‌هایی جریان دارد.

منیره یوسف‌زاده، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، به صدای امریکا گفت "این واکنش‌ها، واکنش‌های طبیعی است. در بعضی جا مردم و در بعضی از جاها مسوولین تغییر و تبدیل را نمی‌پذیرند. اما چیزی که برای ما مهم است خیر و فلاح مردم است. اداره ارگان‌های محل به عنوان اداره که فرامین رئیس جمهور را تطبیق می‌کند. هنوز هم در مورد بلخ و سمنگان رایزنی‌های وجود دارد تا حل گردد".

بر اساس خبرنامه‌ای ارگان‌های محلی، روز گذشته والیان قبلی لوگر، ارزگان، لغمان، سمنگان، كندز و ميدان وردک از سمت های شان برکنار و افراد جدیدی به جای شان مقرر گردیدند.

XS
SM
MD
LG