لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: توافق صلح با حکمتیار 'تاثیر قاطع' بر روند صلح گسترده در افغانستان نداشته


دفتر سر مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار روز جمعه گفت که توافق با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی "تاثیر قطعی" برای روند مذاکرات صلح با سایر گروه به شمول طالبان نداشته است.

در گزارش سیگار آمده است که شماری از مقامات افغانستان به شمول محمد اشرف غنی، رئیس جمهور آن کشور، ابراز امیدواری کرده بودند که توافق صلح با گلبدین حکمتیار، شرایط را برای توافق صلح با سایر گروه های مسلح در آن کشور مهیا کند.

اما سیگار به نقل از وزارت خارجۀ ایالات متحده گزارش داده است که واشنگتن توافق صلح با رهبر حزب اسلامی بر سایر گروه ها به شمول طالبان "تاثیر قاطعی" نداشته است.

اما در گزارش سیگار آمده است که وزارت خارجۀ ایالات متحده، توافق صلح با آقای حکمتیار را هنوز هم مهم تلقی می کند، زیرا یکجا شدن این حزب به روند صلح شاید سایر گروه های مسلح به خصوص آنعده از گروه هایی که نقش سیاسی آقای حکمتیار را پس از یکجا شدن به روند صلح مشاهده می کنند، ترغیب به روند صلح کند.

رئیس جمهور غنی با رهبر حزب اسلامی در هشتم ماه میزان سال ۱۹۹۵ خورشیدی، توافقنامه صلح را امضا کرد.

پس از امضای توافق صلح و ورود آقای حکمتیار به کابل، رهبر حزب اسلامی در مسایل عمدۀ افغانستان از جمله روند مذاکرات صلح، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، مسایل قومی و زبانی و حضور نیروی های بین المللی مستقر در آن کشور موقفگیری کرده است، موقفگیری های که در برخی اوقات موجب تنش های لفظی با شماری از رقبای سیاسی اش از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان شده است.

XS
SM
MD
LG