لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان از دور تازۀ مذاکرات امریکا با این گروه استقبال کردند


گروه طالبان از آغاز دور تازۀ مذاکرات امریکا با این گروه استقبال کرده و واشنگتن را به برداشتن "گام‌های عملی" در راستای حل مسایل مورد اختلاف دو طرف ترغیب کردند.

ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد که تامس وست، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور افغانستان هفتۀ آینده در راس هیات امریکایی مذاکرات را با طالبان در قطر آغاز خواهد کرد.

سهیل شاهین، یک مقام دفتر سیاسی طالبان در قطر این تصمیم ایالات متحده را "یک گام خوب" خواند و گفت: "ما برای حل تمام مسایل با ایالات متحده از ورای گفتگو و آغاز روابط مثبت با آن کشور آماده‌ایم."

آقای شاهین گفت: "توپ در میدان ایالات متحده است. اکنون زمان آن است تا ایالات متحده در راستای عادی سازی روابط و حل تمام مسایل مورد اختلاف با ما گام‌های عملی بردارد."

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفته است که ایالات متحده علاوه بر مسایل مبارزه بر ضد دهشت افگنی، رسیدگی به مسایل مرتبط به بحران بشری افغانستان را نیز در گفتگوهای دوحه به بحث خواهد گرفت.

آقای پرایس گفت که دو جناح در مورد "منافع ملی حیاتی‌ما" به شمول مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی و القاعده،‌ کمک‌های بشری،‌ اقتصاد ورشکستۀ افغانستان و خروج مصوون شهروندان امریکایی و آن‌عده از افغان هایی که در ۲۰ سال گذشته با ایالات متحده کار کرده اند،‌ بحث خواهند کرد.

مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه در حالی آغاز می‌شود که پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این کشور با بحران رو به وخامت بشری روبرو بوده و بیش از نصف جمعیت آن کشور را خطر گرسنگی در زمستان پیشرو تهدید می‌کند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی بیش از ۱۰ میلیارد دالر سرمایه‌های افغانستان را منجمد و دسترسی طالبان را به آن قطع کرده است. صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز برنامه‌های مساعدتی را به افغانستان متوقف کرده است.

گروه طالبان و سازمان‌های جهانی به شمول ملل متحد و صلیب سرخ هشدار داده اند که ادامۀ این وضعیت افغانستان را به یک بحران عظیم اقتصادی می‌کشاند.

با اینحال، آقای وست در مصاحبه با صدای امریکا روند آزادسازی سرمایه‌های افغانستان را پیچیده خواند و گفت: "ما روشن کردیم که اگر آنان [طالبان] برای رسیدن به قدرت، مسیر نظامی را انتخاب کنند، کمک‌ها ناپدید خواهد شد و این چیزی است که رخ داده است."

جامعۀ جهانی تاکید دارد که طالبان باید نخست به تعهدات‌شان برای ایجاد حکومت همه‌شمول و احترام به حقوق تمام افغان‌ها، به شمول اقلیت‌ها، زنان و دختران و فراهم آوری فرصت‌های تحصیل و کار برای همه، عمل کنند تا مشروعیت به دست بیاورند.

XS
SM
MD
LG