لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا گفتگو‌ها با طالبان را در دوحه از سر می‌گیرد


مقام‌های امریکایی پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان دو بار با نمایندگان طالبان در دوحه و اسلام آباد ملاقات کرده اند

وزارت خارجهٔ ایالات متحده روز سه شنبه ۲۳ نومبر (دوم قوس) گفت که امریکا هفتهٔ آینده گفتگو‌های خود با طالبان را در قطر از سر خواهد گرفت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، گفته است که ایالات متحده علاوه بر مسایل مبارزه بر ضد دهشت افگنی، رسیدگی به مسایل مرتبط به بحران بشری افغانستان را نیز مورد بحث قرار خواهد داد.

خبرگزاری فرانس پرس از قول این مقام وزارت خارجهٔ امریکا گزارش داده است که تامس وست،‌ نمایندهٔ ویژه ایالات متحده برای افغانستان، هیات امریکایی را در این سفر دو هفته‌ای رهبری خواهد کرد.

آقای پرایس گفت که دو جناح در مورد "منافع ملی حیاتی‌ما" به شمول مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی و القاعده،‌ کمک‌های بشری،‌ اقتصاد ورشکستهٔ افغانستان و خروج مصوون شهروندان امریکایی و آن‌عده از افغان هایی که در ۲۰ سال گذشته با ایالات متحده کار کرده اند،‌ بحث خواهند کرد.

حکومت طالبان گفته است که این دیدار فصل جدید در روابط سیاسی میان افغانستان و امریکا را باز خواهد کرد و به گفتۀ گروه طالبان موضوع تطبیق شرایط توافقنامه دوحه میان واشنگتن و این گروه شامل این مذاکرات خواهد بود.

وزارت خارجه حکومت طالبان گفته است که امیر خان متقی، سرپرست آن وزارت هیات طالبان را در مذاکرات دوحه رهبری خواهد کرد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه طالبان، موضوعات سیاسی، موضوع دارایی های منجمد ساخته شده افغانستان، امنیت و بازگشایی سفارت‌خانه‌های خارجی در کابل، هم با هیات امریکایی و هم با هیات اروپایی بحث خواهد شد.

قبل بر این، آقای وست دو هفته قبل در پاکستان با نمایندگان گروه طالبان در حاشیهٔ نشست "توریکا پلیس" ملاقات کرد.

نخستین نشست مقام‌های امریکایی و طالبان به تاریخ نهم و دهم اکتوبر سال روان میلادی در دوحه،‌ پایتخت قطر، صورت گرفت. در حال حاضر، سفارت امریکا در کابل، به قطر انتقال یافته است و این سفارت اوضاع افغانسان را از قطر زیر نظر دارد.

آقای وست روز جمعه بار دیگر موقف ایالات متحده را برای فراهم آوری کمک‌های مالی و دپلوماتیک برای افغانستان بیان کرد و گفت که گروه طالبان باید بر ضد گروه‌های دهشت افگنی مبارزه کند،‌ حکومت همه شمول ایجاد کند،‌ حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران را احترام کند و شرایط تحصیل و کار را برای همه فراهم کند.

نمایندهٔ ویژه امریکا برای افغانستان گفت که ایالات متحده در نظر دارد تا دیالوگ را با طالبان ادامه دهد و در حال حاضر، واشنگتن تنها کمک‌های بشری را برای افغانستان فراهم خواهد کرد.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان،‌ هفتهٔ گذشته از طریق یک نامهٔ سرگشاده از کانگرس ایالات متحده خواست تا پول‌های منجمد شدهٔ افغانستان را آزاد کند، خواستی که تا حال با پاسخ منفی مقام‌های امریکایی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG