لینک های دسترسی

Breaking News

نهایی‌شدن پیش‌نویس جدید قانون انتخابات افغانستان


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که طرح اصلاحی قانون انتخابات را که شامل تغییرات اساسی می‌باشد، به وزارت عدلیه فرستاده است.

اورنگ‌زیب، رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز دوشنبه هشتم مارچ (۱۸ حوت) به خبرنگاران گفت که پیش‌بینی تدابیر واضح برای ترتیب فهرست رای‌دهندگان بر اساس تذکرۀ الکترونیکی، پیش‌بینی راهکارها جهت استقلال مالی و اجرایی، آموزش و آگاهی عامه در مورد انتخابات به عنوان یک روند دایمی، نکات مهم در طرح جدید قانون انتخابات است.

همچنان رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان افزود: "سیستم انتخابات ولسی جرگه که قبلاً رای واحد غیرقابل انتقال بود، به سیستم نمایندگی چند بعدی (MDR) تغییر داده شده است."

او گفت که هرگاه تصمیم گرفته شود تا انتخابات شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی بر اساس سیستم جدید برگزار شود، بخش حقوقی کمیسیون انتخابات در همکاری با وزارت عدلیه این ماده را تغییر خواهد داد.

بر اساس این طرح، احزاب و ایتلاف‌های سیاسی و نامزدان می‌توانند که شرایط رای‌دهندگان و فهرست رای‌دهندگان را به کمیسیون انتخابات ارایه کنند.

بر بنیاد طی مراحل قانونی یک پیش‌نویس، طرح جدید قانون انتخابات پس از تدقیق، برای تایید به کابینه و سپس برای تصویب به پارلمان افغانستان فرستاده خواهد شد.

حل مشکل انصراف معاون نامزدان – که در دوره‌های قبل یکی از مشکلات در روند انتخابات بود – اختصاص کرسی‌های شوراهای ولایتی به تناسب نفوس ولایات از دیگر تغییرات در طرح اصلاحی قانون انتخابات است.

همچنان ریاست جمهوری افغانستان گفته که قرار است در تابستان سال ۱۴۰۰ از میان چهار انتخابات - انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی، شاروالی‌ها و شوراهای ولسوالی‌‌ - یکی آن برگزار شود.

مولانا عبدالله، معاون کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که این نهاد طرح‌ها، پلان‌های عملیاتی، تقویم و طرح بودجه را آماده ساخته است، اما تا اکنون حکومت افغانستان در خصوص تامین امنیت و بودجه انتخابات به کمیسیون پاسخ نهایی را نداده است.

او افزود: "هرگاه این دو فکتور از طرف دولت و نهادهای کمک‌کنندۀ بین‌المللی مساعد شود، ما حاضر استیم که تاریخ انتخابات و تاریخ اعلام تقویم انتخابات را اعلام بکنیم".

همچنان مولانا عبدالله افزود که هرگاه در نتیجه رایزنی‌های سیاسی تصمیم بر راه اندازی یک انتخابات زودهنگام گرفته شود، کمیسیون انتخابات با توجه به شرایط و فرصت موضع خود را اعلام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG