لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت طالبان قطعه‌ای را برای محافظت از جنگل‌ها موظف می‌کند


پس از وقوع آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های چند ولایت شرقی افغانستان، حکومت طالبان فیصله کرده است که قطعه‌ای برای محافظت از جنگل‌ها موظف شود‌.

مولوی شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان، در یک نوار تصویری به روز پنجشنبه ۱۶ جون (۲۶ جوزا) گفت که در گذشته نیز قطعهٔ محافظت جنگل‌ها وجود داشت و حکومت طالبان نیز این ایجاد قطعه را منظور کرده است.

او گفت: "غالباً در روزهای آینده در آنجا به کار آغاز خواهد کرد، هر جنگل افراد موظف خود را خواهد داشت آنها از جنگل حفاظت خواهند کرد و معاشات شان حواله شده است."

آقای مسلم افزود که‌ آتش‌سوزی در جنگل‌های ولایات کنر، نورستان، خوست و ننگرهار مهار شده است، اما از خسارات این آتش‌سوزی جزییات نداد. پیش از این مقامات طالبان گفته بودند که بیش از ۱۸۰ هکتار جنگل در نتیجه آتش‌سوزی‌های اخیر طعمهٔ حریق شده است.

حدود سه هفته پیش مقامات طالبان علت آتش‌سوزی‌ها را جنجال‌های محلی گفته بودند، اما مولوی مسلم گفت که بی‌احتیاطی چوپان‌ها و گردشگران عامل آتش‌سوزی بوده است.

به گفتهٔ وی، چوپان‌ها و گردشگران که آتش را برای تهیهٔ غذا و روشنایی روشن می‌کنند، به درستی آن را خاموش نمی‌کنند که در نتیجهٔ وزش باد آتش دوباره شعله‌ور می‌شود.

معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طالبان گفت: "از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تیم‌های فنی اعزام شده تا به مردم و کسانی که شب در جنگل سپری می‌کنند، آگاهی بدهند که در این بخش احتیاط کنند".

این در حالی است که در اوایل ماه روان خورشیدی، بخش‌هایی از جنگل‌های ولسوالی نورگرام ولایت نورستان آتش‌ گرفت و دو هفته بعد رویداد مشابه در ولسوالی چپه درهٔ ولایت کنر اتفاق افتاد.

به دنبال این واقعات آتش‌سوزی، چهار روز قبل، شبیر احمد عثمانی، رییس اطلاعات و فرهنگ خوست، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پسته واقع در ساحه "داوی" ولسوالی قلندر آن ولایت خبر داد.

مقامات مسوول طالبان برای مهارکردن آتش‌سوزی مردم محل را فراخواندند و‌ حالا وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طالبان می‌گوید که به این افراد در بدل روزهایی که مشغول خاموش‌کردن آتش‌سوزی بودند، مواد خوراکه توزیع خواهد شد.

همچنان این وزارت گفته است که در محلات جنگلی ابزار اولیه مثل اره، تبر، بیل، تیشه و غیره وسایل خریداری شده که هنگام وقوع آتش‌سوزی جنگل در اختیار مردم محل قرار بگیرد تا جلو گسترش آتش‌سوزی گرفته شود.

XS
SM
MD
LG