لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: پروازهای عبوری از فراز افغانستان افزایش یافته است


عکس: آرشیف

دفتر عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان گفته است که پروازهای عبوری از حریم هوایی افغانستان در مقایسه به ماه‌های گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است.

این دفتر ناوقت روز دوشنبه ۲۸ نومبر (هفتم قوس) در گزارشی مدعی شد که در حال حاضر، در هر ۲۴ ساعت نزدیک به ۱۰۰ طیاره از حریم هوایی این کشور عبور می‌کند.

در گزارش آمده است که از عبور هر طیاره از حریم هوایی افغانستان، ۶۰هزار افغانی معادل (۶۵۰ دالر) دریافت می‌شود که عواید ماهانه آن به حدود ۱۸۰ میلیون افغانی می‌رسد.

با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و مسلط شدن طالبان بر این کشور در ماه اگست سال گذشته، روند پروازهای عادی از میدان‌های هوایی به خارج متوقف شد و با گذشت بیشتر از یک سال، تا کنون این روند به حالت عادی برنگشته و همچنان بسیاری خطوط هوایی بین‌المللی از پروازهای عبوری از فراز افغانستان خودداری کرده اند.

در زمان حکومت پیشین افغانستان، روزانه تعداد زیادی طیاره‌های ترانزیتی از حریم هوایی این کشور عبور می‌کرد که هر پرواز به این کشور ۷۰۰ دالر می‌پرداخت.

این در حالی است که با وجود تلاش‌های قطر و ترکیه برای مدیریت پنج میدان هوایی افغانستان، طالبان اخیراً مدیریت برخی از میدان‌های هوایی را با شرکت "گاک" امارات متحده عرب امضا کردند.

بر اساس این قرارداد، شرکت "گاک" میدان‌های هوایی کابل، قندهار، مزار شریف و هرات را تا سه سال آینده مدیریت خواهد کرد. بازرسی و تلاشی مسافران و لوازم سفر آنان در چهار میدان هوایی افغانستان به دوش این شرکت است.

XS
SM
MD
LG