لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه بیش از ۱۸ هزار کارمند حکومتی را برکنار کرد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در حالی بیش از ۱۸ هزار کارمند آن کشور را با استفاده از حالت اضطراری برکنار کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی اش تعهد بر پایان حالت اضطرار کرده بود

حکومت ترکیه فرمانی را صادر کرده است که بر اساس آن بیش از ۱۸هزار کارمند حکومتی آن کشور، وظایف شان را از دست دادند.

حدود ۵۰ در صد کارمندان ترکی که از وظایف شان برکنار شدند، شامل افسران پولیس آن کشور می شود. علاوه بر آن، بیش از ۵۰۰۰ پرسونل نظامی آن کشور نیز از وظایف شان برکنار شدند. در میان افراد بر کنار شده، ۱۹۹تن از استادان و دانشمندان آن کشور نیز شامل اند.
پس از کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ در ترکیه، آن کشور در حالت اضطرار به سر می برد.

قبل از اعلام فرمان روز یکشنبه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در جریان حالت اضطراری، بیش از ۱۰۰ هزار تن از کارمندان حکومتی را طی فرمان های اجرایی، از وظایف شان برکنار کرد.


تحلیلگران سیاسی انتظار دارند که حالت اضطرار در ماه جاری در ترکیه پایان یابد.

رئیس جمهور اردوغان در جریان مبارزات انتخاباتی اش وعده داده بود که حالت اضطراری را در آن کشور، پایان خواهد داد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ۲۴ جون ۲۰۱۸ میلادی، حال قدرت رئیس جمهور اردوغان در حال افزایش است، طوریکه، کرسی صدارت در آن کشور از بین رفت و وزیران کابینۀ ترکیه به صورت مستقیم به رئیس جمهور گزارش می دهند.

سیستم ریاستی فردا دوشنبه، نهم جولای، پس از مراسم تحلیف رئیس جمهور اردوغان در ترکیه حاکم خواهد شد. بر اساس سیستم جدید، رئیس جمهور ترکیه صلاحیت خواهد داشت تا فرمان های اجرایی صادر کند.

منتقدین حالت اضطرار می گوید که حکومت ترکیه با استفاده از چنین وضعیت، مخالفین خود را تهدید می کند، ادعایی که از سوی انقره رد شده است.

برخی از تحلیلگران به این باوراند که پایان حالت اضطرار در ترکیه به مثابۀ افزایش تلاش انقره در راستای بهبود روابط آن کشور با اتحادیه اروپا است.

اتحادیه اروپا بار ها از سرکوبی هایی که توسط حکومت ترکیه پس از کوتای نافرجام در آن کشور صورت گرفته است، انتقاد های شدید کرده و خواهان پایان سرکوبی ها شده است.

رئیس جمهور اردوغان قرار است در هفتۀ جاری با رهبران پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو در بروکسل، پایتخت بلجیم، ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG