لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان، فرانسه را حامی دهشت افگنی خواند


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، هنگام سخنرانی در ولایت دینزلی ترکیه، جائیکه فرانسه را حامی دهشت افگنی خطاب کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، فرانسه را متهم کرده است که با "دهشت افگنان" مشارکت داشته و "میزبان آنان" در قصر الیزه است.

اظهارات رئیس جمهور ترکیه در حالی بیان شده است که گفتگو های دیپلوماتیک میان متحدین ناتو در مورد حمایت پاریس از قوای دموکراتیک سوریه، جریان دارد.

روابط میان انقره و پاریس در هفتۀ های اخیر پر تنش بوده است. در ماه های اخیر، فرانسه به شدت از عملیات نظامی ترکیه بر ضد جنجگویان کردی، انتقاد کرده است، جنگجویانی که ترکیه آنان را دهشت افگن خطاب می کند.

قبل بر این، امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، به تاریخ ۳۰ ماه مارچ ۲۰۱۸، با هیاتی از سوریه که شامل نمایندگان گروه مسلح کرد موسوم به "واحد حفاظت از مردم" است دیدار کرد.

در این ملاقات رئیس جمهور فرانسه به این هیات اطمینان داد که کشورش برای تامین ثبات در شمال سوریه و مبارزه بر ضد داعش، کمک خواهد کرد.

اما ترکیه "واحد حفاظت از مردم" را شاخۀ حزب کارگران کردستان و گروه دهشت افگن تلقی می کند و گفته است که تعهد همکاری با یک گروه دهشت افگنی می تواند فرانسه را به مثابۀ "هدف ترکیه" مبدل کند. حزب کارگران کردستان از چند دهه به اینسو بر ضد حکومت ترکیه سرگرم شورشگری است.

آقای اردوغان که در میان شماری از حامیان حکومت اش در ولایت جنوب غربی دینزلی سخنرانی می کرد گفت "فرانسه، با دهشت افگنی مشارکت داری و از طریق میزبانی در قصره الیزه از آنان حمایت می کنی."

رئیس جمهور ترکیه همچنین خطاب به رئیس جمهور فرانسه گفته است که آقای مکرون قادر نخواهد بود تا در مورد عملکرد خود توضیحات بدهد و در نهایت خود را "از شر دهشت افگنی" نجات بدهد.

آقای اردوغان خطاب به همتای فرانسوی خود همچنین گفته است "تا زمانیکه غرب این دهشت افگنان را پرورش می دهد، شما نیز غرق خواهید شد."

ترکیه در برابر عملکرد ایالات متحده که از "واحد حفاظت از مردم" در سوریه حمایت می کند، نیز خشمگین است و تهدید کرده است که عملیات نظامی خود را در سوریه گسترش خواهد داد، به شمول ساحاتی که قوای امریکایی در آن مستقر است.

مثل ایالات متحده، فرانسه نیز در سوریه از "واحد حفاظت از مردم" حمایت می کند و جنگجویان آن گروه را آموزش می دهد تا در برابر داعش مبارزه کنند. علاوه بر آن، ده ها عضو قوای خاص فرانسه در منطقه مستقر شده است، اقدامی که موجب خشم ترکیه نیز شده است.

با وجود انتقاد های شدید بین المللی به خصوص رئیس جمهور فرانسه، قوای ترکیه ماه گذشته جنگجویان واحد حراست از مردم را از شهرک عفرین سوریه، بیرون راند.

XS
SM
MD
LG