لینک های دسترسی

Breaking News

میانجیگری دیپلماتهای غربی برای کاهش تنش در کابل


آقای محقق در نشست ارگ حضور نداشت اما با دیپلماتهای غربی در محل اقامت اش ملاقات نمود

سفرای ایالات متحده امریکا،‌ انگلستان و آلمان و نمایندهء سرمنشی عمومی سازمان ملل برای افغانستان یکشنبه به محل اقامت حاجی محمد محقق، معاون ریاست اجرائیه و رهبر حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان، شتافتند تا از گسترش بیشتر تنش های سیاسی ایجاد شده بر سر پروژه برق ترکمنستان جلوگیری کنند.

آقای محقق که عکس های ملاقات های جداگانه اش با این دیپلمات ها را در فیسبوک به اشتراک گذاشته، نوشته است که هر کدام از این دیپلمات ها به وی تعهد سپردند که به تامین برق در مناطق هزاره جات توجه جدی خواهد شد.

این دیپلماتهای ارشد پس از آن وارد عمل شدند که رئیس جمهوری افغانستان و شمار دیگر از مقامات دولت روز یکشنبه در ارگ در بارهء مخالفت های رهبران هزاره با پروژه ۵۰۰ میگاوات برق ترکمنستان از مسیر سالنگ، بحث کردند.

در عکس های که از این گردهمایی ارگ در رسانه های اجتماعی انتشار یافت، رهبران هزاره به چشم نمی خوردند.

رئیس جمهوری افغانستان طی فرمانی کار پروژهء برق ترکمنستان را توقف داده و کمیسیونی را موظف ساخته تا در مورد مسیر تطبیق این پروژه با طرف های مخالف، مذاکره کند.

مظاهرات دوشنبه

ساعاتی پس از انتشار این فرمان ریاست جمهوری، رهبران و فعالین هزاره از هواداران شان خواستند که روز دوشنبه در شهر کابل در مظاهرات اعتراضی گسترده اشتراک کنند.

همزمان با این مقام های امنیتی افغان از اتخاذ تدابیر امنیتی خبر داده اند. این مقام ها در یک ابلاغیهء پنج ماده ای از اشتراک کنندگان تظاهرات دوشنبه خواسته اند که از "برهم زدن نظم عامه و صدمه رساندن به امنیت فزیکی و روانی دیگران" جداً خوداری ورزند.

در ابلاغیه همچنان به سازمان دهندگان تظاهرات توصیه شده است که راهپیمایی شانرا از جادهء شهید مزاری آغاز و از مسیر میرویس میدان،‌ دهمزنگ و جاده میوند تا چمن حضوری برپا کنند و از تجمع در جوار تاسیسات نظامی و محلات ذخیره مواد انفجاری، اجتناب ورزند.

XS
SM
MD
LG