لینک های دسترسی

Breaking News

'امریکا از نزدیکی روابط چین و پاکستان نگران است'


ریچارد اولسون، سفیر سابق امریکا در اسلام‌آباد و فرستاده سابق امریکا برای افغانستان و پاکستان است

یک دپلمات امریکایی هشدار داده است که نزدیکی فزاینده پاکستان با چین، احتمالا چالش‌های جدیدی را بر سر راه روابط شکننده‌ای امریکا و پاکستان قرار خواهد داد.

ریچارد اولسون که در گذشته به عنوان نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان و نیز به عنوان سفیر امریکا در اسلام‌آباد کار کرده است، در گفتگویی با صدای امریکا گفت که تشدید رقابت‌ها میان امریکا و چین، احتمالا روی اوضاع امنیتی در منطقه تاثیر بگذارد.

برخی از نخبگان سیاسی پاکستان نیز این نظر را تایید می‌کنند. سلمان بشیر، وزیر خارجه پیشین پاکستان به صدای امریکا گفت که امریکا نباید به مسایل منطقه از مجرای رقابت‌های خود با چین نگاه کند.

آقای بشیر گفت: "این تمایل در حلقات پالیسی‌سازی واشنگتن وجود دارد که همه چیز را به عنوان بخشی از بازی بزرگ می‌بینند. پاکستان این مسله را در گذشته به عنوان متحد امریکا در جریان جنگ سرد تجربه کرده و حاضر نیست که بخشی از بازی بزرگ جدید باشد."

با این همه، به نظر می‌رسد که امریکا و چین روی برخی مسایل مربوط به افغانستان با هم اتفاق نظر دارند و هر دو به این باور هستند که یک افغانستان با ثبات می‌تواند به توسعه اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای در آسیای جنوبی و مرکزی منجر شود.

'پاکستان هنوز فرصت دارد'

آقای اولسون باور دارد که چین در پی نزدیکی روابط خود با افغانستان است ولی تاکید دارد که قدم اول در این زمینه، کمک به افغانستان برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی (با طالبان) است.

او هم‌چنین تاکید کرد که نقش پاکستان در این زمینه قابل ملاحظه است.

آقای اولسون گفت: "اگر پاکستان بتواند به کشاندن طالبان به پای میز مذاکره کمک کند، این مسله روابط (پاکستان) را با واشنگتن به شدت بهبود خواهد بخشید."

با این حال، او گفت که اختلافات میان اسلام‌آباد و پاکستان در جریان سال ۲۰۱۸، از هر زمان دیگری بیشتر شد.

سفیر سابق امریکا در پاکستان افزود: "هنوز فرصتی برای پاکستان باقی‌ست تا به امریکا در زمینه دست‌یابی به صلح در افغانستان کمک کند. باور ندارم که پاکستان می‌تواند طالبان را به پای میز مذاکره حاضر کند، ولی یقینا از توانایی زمینه‌سازی برای آن برخوردار است."

این اظهارات در حالی ابراز می‌شود که کابل، میزبان نشست مشترک وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان بود که در آن، روی مبارزه با تروریزم و مصالحه در افغانستان بحث شد.

وزرای خارجه چین و پاکستان، در این نشست تعهد خود را نسبت به کمک به تامین صلح در افغانستان از راه گفتگو با طالبان، ابراز کردند.

XS
SM
MD
LG