لینک های دسترسی

Breaking News

جیم متیس: پاسخ بزرگ نظامی علیه کوریای شمالی یک گزینه است


جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، می گوید هر گونه تهدید کوریای شمالی در برابر امریکا و متحدین آن کشور با "پاسخ بزرگ نظامی" مواجه خواهد شد.

آقای متیس روز یکشنبه پس از ملاقات با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، و مشاورین ارشد رئیس جمهور امریکا، این هشدار را در بیرون محوطۀ قصر سفید به کوریای شمالی داد.

اظهارات وزیر دفاع ایالات متحده در مورد اقدام نظامی بر ضد کوریای شمالی پس از آن بیان شد که روز قبل پیونگ یانگ ادعا کرد که یک بم هایدروجنی را موفقانه آزمایش کرده است.

کوریای شمالی ادعا کرده است که آزمایش بم هایدروجنی آن کشور به قدر کافی کوچک است که و میزایل های بالستیک قاهره پیمای آن کشور قادر است آنرا حمل کند. بر اساس گزارش ها، آزمایش این بم، ساختمان را در چین و روسیه به لرزه آورد.

آقای متیس گفت که ایالات متحده چندین گزینه در برابر کوریای شمالی دارد که شامل اقدام نظامی بر ضد آن کشور می گردد.

با آنهم وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد که امریکا در صدد نابودی کامل کوریای شمالی نیست. اما آقای متیس به خبرنگاران گفت که ایالات متحده توانایی آنرا دارد تا از خود و متحدین خود دفاع کند و تاکید کرد که تعهد امریکا برای متحدین اش، "آهنین" است.

قبل بر این، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در صفحۀ تویتر خود نگاشت که "کوریای شمالی آزمایش هسته ای بزرگ را انجام داده است. گفتار و کردار [کوریای شمالی] بسیار خصمانه بوده و تهدید به ایالات متحده است."

به تعقیب آن، رئیس جمهور ترمپ گفت در نظر دارد تا ارتباط تجارتی امریکا را با همه کشور های متوقف کند که با کوریای شمالی داد و ستد تجارتی دارند.

هرگاه اظهارات رئیس جمهور ترمپ در مورد قطع ارتباط تجارتی با کشور های که با کوریای شمالی داد و ستد تجارتی دارند، عملی گردد، این اقدام به صورت فوری می تواند مناسبات تجارتی میان واشنگتن و بیجینگ را که سالانه به ۶۵۰ میلیارد دالر می رسد، قطع کند.

بیجینگ یگانه متحد کوریای شمالی است و بیشترین مبادلات تجارتی را با آن کشور دارد.

در همین حال، استیف مونچین، وزیر مالیۀ ایالات متحده، گفته است که بستۀ تازۀ از تعزیرات اقتصادی بر ضد کوریای شمالی را تهیه خواهد کرد.

واکنش های بین المللی

این اقدام، واکنش جهانی را بر انگیخت و حتا کشورهای طرفدار کوریای شمالی نیز این عمل را تقبیح کردند.

پس از آمازیش بم هایدروجنی توسط کوریای شمالی، شورای امنیت ملل متحد خواستار نشست اضطراری شد که قرار است روز دو شنبه برگزار گردد.

آنتونیو گوتریس، سرمنشی ملل متحد، آزمایش بم هایدروژجنی توسط کوریای شمالی را محکوم کرد و تاکید کرد که چنین اقدامات امنیت منطقه را به شدت، بی ثبات خواهد کرد.

روسیه، آزمایش این بم را توسط پیونگ یانگ با شدید ترین گفته ها تقبیح کرده و خواستار آرامش طرف ها شد.

وزارت خارجۀ چین نیز آزمایش بم هایدروجنی کوریای شمالی را تقبیح کرده و گفته است که پیونگ یانگ "بدون در نظرداشت مخالفت های جامعۀ بین المللی دست به آزمایش دیگر هسته‌ای زده است."

جاپان، خواستار عکس العمل جدی و فوری جهان و سازمان ملل متحد در برابر اقدام کوریای شمالی شد.

شینزو آبی، صدر اعظم جاپان گفت "جاپان همراه با جامعۀ بین المللی به شمول ایالات متحده، کوریای جنوبی، چین و روسیه عملکرد مصمم را در برابر کوریای شمالی روی دست خواهد گرفت."

کوریای شمالی به خاطر فعالیت‌های هسته‌ای اش که نخستین آزمایش آن را در اکتوبر ۲۰۰۶ انجام داد، زیر بار تعزیرات جدی غرب به ویژه ایالات متحده است، اما تا کنون به فشار ها تن نداده و همواره به این فعالیت‌ها ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG