لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا هماهنگ کننده‌ای جدید را برای تخلیه‌ای افغان‌ها گماشت


با وجودیکه امریکا نزدیک به ۱۲۵ هزار نفر را از افغانستان تخلیه کرده است، ده ها هزار افغان های آسیب پذیر هنوز هم در افغانستان به سر می برند
با وجودیکه امریکا نزدیک به ۱۲۵ هزار نفر را از افغانستان تخلیه کرده است، ده ها هزار افغان های آسیب پذیر هنوز هم در افغانستان به سر می برند

وزارت خارجه‌ای ایالات متحده روز سه شنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان) گفت که الیزابت جونز، دپلومات سابقه دار امریکا را منحیث هماهنگ کننده‌ای اسکان مجدد آنعده از شهروندان افغانستان مقرر کرده است که یا کشور‌شان را ترک کرده و یا خواهان ترک کشور‌شان استند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه‌ای امریکا، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که خانم جونز در گذشته به حیث معاون وزارت خارجه و سپس منحیث معاون نماینده‌ای خاص ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان ایفای وظیفه کرده است.

بر اساس این اعلامیه، خانم جونز از روند تخلیه شهروندان افغان تا اسکان مجدد شان در ایالات متحده نظارت خواهد کرد.

آقای پرایس در این اعلامیه گفته است که واشنگتن با این اقدام تلاش‌های خود را برای انتقال و اسکان مجدد افغان‌های آسیب پذیر، متمرکز می کند.

سخنگوی وزارت خارجه‌ای ایالات متحده گفته است که این اقدام روند تخلیه و اسکان مجدد شهروندان آسیب پذیر را موثر‌تر و مثمر‌تر می‌سازد و در عین حال هماهنگی میان ادارات ذیدخیل ایالات متحده و شرکای بین المللی امریکا را در این راستا سهل‌تر می سازد.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان – بین ۱۵ تا ۳۰ اگست سال روان نزدیک به ۱۲۵هزار نفر، عمدتاً افغان‌ها، تخلیه شدند و هم اکنون بیش از ۵۰هزار نفر آنان به پایگاه‌های نظامی در ایالات متحده منتقل شده اند.

اما هنوز هم ده‌ها هزار نفر، به شمول شهروندان خارجی،‌ متقاضیان ویزۀ خاص مهاجرت به امریکا (SIV)، فعالان جامعۀ مدنی، ژورنالستان،‌ فعالان حقوق‌ بشر و حقوق زن در افغانستان گیرمانده اند و تلاش دارند آن کشور را ترک کنند.

ترس از عملکرد انتقام‌ جویانۀ طالبان یکی از دلایل عمدهٔ بیرون شدن هزاران شهروندان افغانستان از کشور‌شان است.

XS
SM
MD
LG