لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: ۲۴ میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی حاد روبرو اند


سازمان ملل متحد گفته است که شمار افرادی که با شرایط نزدیک به قحطی در افغانستان زیست دارند به ۸.۷ میلیون نفر رسیده است که در مقایسه با اوایل سال روان سه میلیون نفر افزایش را نشان می‌دهد.

برنامۀ جهانی غذا آمار داده است که حدود ۲۴ میلیون نفر یا ۶۰ درصد جمعیت افغانستان با گرسنگی حاد روبرو اند. این نهاد جهانی هشدار داده است که تا پایان سال روان ۹۷ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر قرار خواهند گرفت.

این نهاد جهانی تخمین زده است که تا پایان سال روان میلادی حدود ۳.۲ میلیون کودک زیر سن پنج سال در افغانستان به سو تغذیۀ حاد مبتلا خواهند شد.

در چند سال پسین بیش از ۳.۵ میلیون نفر به دلیل جنگ از مناطق اصلی شان در افغانستان بیجا شده اند و تنها ۵۰۰ هزار نفر آن به دنبال تحولات در چند ماه اخیر آواره شده اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که ده‌ها خانوادۀ بیجاشده در ولسوالی انجیل ولایت هرات هم اکنون در شرایط بسیار دشوار به سر می‌برند. اکثر این افراد به دلیل جنگ و خشکسالی از ولایت همجوار بادغیس به هرات آواره شده اند.

برخی از این خانواده‌ها گفته اند که فقط برای زنده ماندن تلاش داشته و برای پیدا کردن خورد و نوش روزانۀ شان در تقلا استند.

گل عذار، یکی از این بیجاشدگان که یک کودک هشت ماهه نیز دارد و از ولایت بادغیس به هرات بیجا شده است، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که کودکان شان برای یافتن یک لقمه‌نان خانه به خانه رفته و گدایی می‌کنند.

جان محمد یکی دیگر از این بیجا شدگان گفته است که بیجاشدگان از درون زباله‌ها مواد قابل بازیافت را جمع آوری می‌کنند تا با فروش آن لقمه نانی پیدا کنند. او گفته است که بسیاری روزها فقط با خوردن اندکی نان و چای خود را سیر و زنده نگه می‌دارند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان هشدار داده است که اگر به نیازمندان در افغانستان کمک‌های فوری رسانده نشود، وضعیت آنان با فرارسیدن زمستان بدتر و وخیمتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG