لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: آیندۀ افغانستان به دوش رهبران آن است


جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، گفته است که رهبران افغانستان باید اراه سیاسی خود را برای دفاع از کشور شان به نمایش بگذارند
جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، گفته است که رهبران افغانستان باید اراه سیاسی خود را برای دفاع از کشور شان به نمایش بگذارند

قصر سفید به وضاحت گفته است که اگر جلو حملات تهاجمی گروه طالبان گرفته نشود، مسوولیت آن بر دوش رهبران حکومت افغانستان است.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفته است که رهبران افغانستان باید گردهم جمع شوند، زیرا آینده کشور شان بر دوش خود آنان است.

خانم ساکی روز چهار شنبه ۱۱ اگست (۲۰ اسد) به خبرنگاران گفت که قوای امنیتی افغانستان "آنچه را نیاز دارند در اختیار دارند."

اما خانم ساکی خطاب به رهبران حکومت افغانستان گفت که تصمیم بر آنان است که آیا اراده سیاسی و توانایی اتحاد را دارند تا در برابر گروه طالبان مبارزه کنند یا خیر؟‌

با پیشروی گروه طالبان در نقاط مختلف افغانستان، پیام‌های مقام‌های سیاسی و نظامی امریکا نیز برای حکومت به رهبری رییس جمهور محمد اشرف غنی واضح تر شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز چهار شنبه ۱۱ اگست (۲۰ اسد) در پاسخ به سوالی که آیا رییس جمهور غنی نیز مانند سایر رهبران آن کشور در جلوگیری از پیشروی طالبان به کندی عمل کرده است یا خیر گفت که واشنگتن کدام "روش مشخصی" را برای آقای غنی تجویز نمی کند.

آقای کربی گفت: "افغانستان کشور او [غنی] است و او سر قوماندان اعلی است. رهبری و اراده سیاسی وی می تواند در اینجا موجب تغییری بزرگ شود."

این اظهارات مقام های قصر سفید و پنتاگون یک روز پس از آن بیان شد که جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده گفت که از تصمیم اش مبنی بر خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان نادم نیست و از تصمیم اش دفاع کرد.

رییس جمهور بایدن روز سه شنبه به خبرنگاران در قصر سفید گفت که کشورش در دو دهۀ گذشته بیش از یک تریلیون دالر در افغانستان مصرف کرده است و بیش از ۳۰۰ هزار نیروی افغانستان را آموزش، تجهیز و تمویل کرده است.

آقای بایدن با اشاره به تعداد قوای مسلح ۳۰۰ هزار نفری حکومت افغانستان گفت که شمار نیروهای امنیتی و دفاعی آن کشور نسبت به طالبان بیشتر است و مسوولیت آنان است تا در برابر آن گروه مبارزه کنند.

XS
SM
MD
LG