لینک های دسترسی

Breaking News

تعداد زنان در اردوی ملی به ١٩٥٠٠ نفر افزایش میابد


وزارت دفاع افغانستان میگوید که زنان شامل در اردوی ملی، در رده های مختلف به شمول مقام های اداری و محاربوی حضور دارند
وزارت دفاع افغانستان میگوید که زنان شامل در اردوی ملی، در رده های مختلف به شمول مقام های اداری و محاربوی حضور دارند

وزارت دفاع افغانستان در نظردارد که تعداد زنان را در اردوی ملی تا سال ٢٠٢٠م به ١٩٥٠٠ نفر افزایش دهد.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به صدای امریکا گفته است که در حالی حاضر در میان اردوی یکصدو نودو پنج هزار نفری افغان، تنها یکهزارو هفتصد تن زن حضور دارد که نزدیک به یک درصد کل اردوی افغانستان را تشکیل میدهد.

به گفتۀ این مقام وزارت دفاع، حکومت در نظردارد تا این رقم را به ده درصد افزایش دهد. بر اساس وزارت دفاع افغانستان، زنان شامل در اردوی ملی، در رده های مختلف به شمول مقام های اداری و محاربوی حضور دارند.

در میان این زنان، یکی هم فاطمه سادات نام دارد. خانم سادات، مسؤلیت قوماندانی تولی اناث اکادمی نظامی مارشال فهیم را برعهده دارد.

فاطمه سادات میگوید که هیچ آزمون اجتماعی مانع کار و رسیدن او به هدفش نمیشود. خانم سادات در یک مصاحبه با تلویزیون آشنا – صدای امریکا، در مورد علاقتمندی زنان بخاطر پیوستن به اردو گفت که: "شهامت دختران باعث شده تا خیلی از مردمان که واکنش نشان میدادند، با ما موافق شده اند و کارکرد ما را تشویق کرده اند".

پیوستن زنان به اردوی ملی اکثراً مشروط به رضایت خانواده ‌های شان میباشد که احتمالأ به همین دلیل تعداد زنان در اردو نیز اندک است.

هرچند سهولت‌ های زیاد مانند مکان جداگانه برای زنان، الزامی بودن حجاب، معاش کمکی و بعضی مسایل دیگر بخاطر تشویق زنان به راه یافتن در اردوی ملی در نظرگرفته شده است، اما در افغانستان که تصمیم گیرندگان خانواده اکثرأ مردان اند، کمتر حاضر میشوند که دختر، خانم و یا خواهر شان به صفوف اردوی ملی بپیوندد.

زنان در صفوف قوای مسلح افغانستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00

XS
SM
MD
LG