لینک های دسترسی

Breaking News

ماموری که اخراج شد؛ کارمند پایین‌رتبه یا جاسوس ارشد امریکا در کرملین؟


رژه نظامی در برابر کرملین
رژه نظامی در برابر کرملین

ریاست جمهوری روسیه گزارش رسانه‌های امریکایی در مورد موجودیت یک جاسوس حکومت امریکا در کاخ کرملین قبل از سال ۲۰۱۷ را کم‌اهمیت جلوه داده است.

با آن هم، کرملین تایید کرد که یک کارمند پایین رتبۀ ریاست جمهوری روسیه – فردی که رسانه‌های روسیه ادعا کردند همان جاسوس امریکایی بوده – در بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از وظیفه اخراج شده بود.

روز دوشنبه تلویزیون سی ان ان گزارش داد که امریکا در سال ۲۰۱۷ توانست یکی از بلندپایه‌ترین جاسوس‌های خود را به شکل موفقانه از کرملین بیرون کند.

پس از آن، مجلۀ نیویارک تایمز خبر داد که این جاسوس، اطلاعات سری را برای چندین دهه در اختیار حکومت امریکا قرار داده بود.

یک منبع آشنا با روابط امریکا و روسیه نیز به خبرگزاری رویترز گفت که چنین جاسوسی از جانب ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) توانسته بود به دولت روسیه راه یابد، اما بعدتر دوباره به امریکا فراخوانده شد.

به گفتۀ این منبع خروج این جاسوس از کرملین پس از آن صورت گرفت که نگرانی‌هایی در مورد احتمال افشای هویت او و به خطر افتادن امنیت‌اش مطرح شده بود.

پس از نشر این گزارش‌ها در رسانه‌های امریکایی، روزنامۀ کومرسانت چاپ روسیه به روز سه شنبه ۱۰ سپتمبر (۱۹ سنبله) گزارش کرد که فرد مورد بحث، احتمالا کارمندی به نام اولگ اسمولینکوف بوده است.

براساس گزارش این روزنامه، آقای اسمولینکوف در سال ۲۰۱۷ زمانی که در مونتینگرو در تعطیلات به سر می‌برد، همراه با همسر و سه کودک‌اش ناپدید شد؛ و حالا گزارش شده که در امریکا زندگی می‌کند.

این روزنامه، هم‌زمان عکس خانه‌ای در ایالت ورجینیای امریکا را نیز منتشر کرده که گویا از جانب آقای اسمولینکوف در سال ۲۰۱۸ خریداری شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تایید کرد که فردی به این نام از کارمندان ریاست جمهوری روسیه بوده، اما افزود که این کارمند، بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از وظیفه‌اش اخراج شد.

آقای پسکوف گفت که اسمولینکوف از کارمندان پایین رتبه بوده و دسترسی زیادی به ویلادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نداشته است؛ اما گزارش مبنی بر جاسوس بودن او را نه رد کرد و نه تایید.

او گفت: "نمی‌توانم آن را تایید کنم... نمی‌دانم که آیا او جاسوس بوده یا خیر. تنها می‌توانم تایید کنم که فردی به همین نام در ریاست جمهوری کار می‌کرد و بعدتر اخراج شد."

XS
SM
MD
LG