لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو پس از تبادلۀ زندانیان: امیدواریم جنگ افغانستان بزودی پایان یابد


وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با استقبال از رهایی استادان پوهنتون امریکایی از سوی طالبان، ابراز امیدواری کرده است که اقدامات اخیر طالبان و دولت افغانستان منجر به پایان جنگ در این کشور شود.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که از اقدام دولت افغانستان به رهایی سه نفر از زندانیان طالبان و شبکۀ حقانی، و نیز از تصمیم طالبان برای رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی و نیز ده نظامی افغان استقبال می‌کند.

در این اعلامیه آمده است: "برای ما، این پیشرفت‌ها نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای این است که جنگ افغانستان – بحران هولناک و پرهزینه‌ای که چهل سال دوام کرده – بزودی از طریق یک تفاهم سیاسی به پایان برسد."

قصر سفید نیز با انتشار یک اعلامیۀ جداگانه از آزادی استادان پوهنتون امریکایی افغانستان استقبال کرده است.

در این اعلامیه از اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به خاطر آنچه که "اقدامات شجاعانۀ" او در راستای مصالحه در افغانستان خوانده، قدردانی کرده است.

گروه طالبان از سال ۲۰۱۶ تا حالا دو نفر از استادان پوهنتون امریکایی افغانستان را در اسارت خود داشتند و همواره برای رهایی آن‌ها خواستار آزادی زندانیان‌شان بودند.

اما این درخواست تا دو هفته پیش با مخالفت دولت افغانستان روبرو شده بود؛ تا اینکه اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پذیرفت که انس حقانی، برادر رهبر شبکۀ حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری، از دیگر اعضای برجستۀ طالبان را از زندان بگرام آزاد کند.

در اعلامیه‌ای که گروه طالبان پس از رهایی این زندانیان منتشر کرد، ابراز امیدواری شده است که تبادلۀ زندانیان "گامی به جلو در راستای اعتمادسازی و تقویت حسن نیت برای کمک به روند مصالحه" باشد.

طالبان اعلام کرده که انس حقانی در ترکیب هیات مذاکره‌کنندۀ این گروه برای مصالحه حضور خواهد داشت.

با این حال، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر به صدای امریکا گفت که روند مصالحه، کماکان مشروط به امضای توافق صلح با امریکا است.

XS
SM
MD
LG