لینک های دسترسی

Breaking News

مصر و قطر روی احیای روابط دپلوماتیک توافق کردند


وزارت خارجهٔ مصر گفته است که قاهره و دوحه روز چهارشنبه ۲۰ جنوری (اول دلو) پس از سه سال وقفه، بر از سرگیری روابط دپلوماتیک توافق کردند.

در بیانیه وزارت خارجهٔ مصر آمده است که این توافق در نشست شورای همکاری‌های خلیج کسب شد و هر دو کشور سند رسمی را در این خصوص تبادله کردند.

در نشست شورای همکاری‌های خلیح که به تاریخ پنجم جنوری (۱۶جدی) در عربستان سعودی برگزار شد، چهار کشور تحریم کنندهٔ قطر بر احیای دوبارهٔ روابط با این کشور توافق کردند.

پیش از اعلام رسمی برقراری مجدد روابط به روز چهار شنبه، پروازها از دوحه به قاهره و برعکس آن روز دوشنبه برای اولین بار پس از سه سال از سر گرفته شد.

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحدۀ عرب در جون ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از تحریم‌ها بر قطر به خاطر "حمایت از دهشت افگنی" و داشتن روابط نزدیک با ایران، مرزهای خود را با این کشور بستند. اما قطر همواره این اتهامات همسایگان عرب خود را رد کرده است.

کویت و ایالات متحده از آن زمان تا کنون در تلاش بودند تا تنش پیش آمده میان این کشورهای همسایۀ عرب را حل کنند.

منابع آگاه به این موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند که حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده و ریاض، سایر کشورهای تحریم کنندۀ قطر را برای رسیدن به توافق با دوحه زیر فشار قرار داده اند.

پیش از این عربستان سعودی و امارات متحده عرب نیز از احیا مجدد روابط با قطر خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG