لینک های دسترسی

Breaking News

مکرون بار دیگر برندهٔ انتخابات فرانسه اعلام شد


امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، روز یکشنبه ۲۴ اپریل (چهارم ثور) با کسب ۵۸.۲ در صد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشورش برای دومین بار برندهٔ کرسی ریاست جمهوری فرانسه اعلام شد.

مارین لوپن،‌ رقیب انتخاباتی آقای مکرون که در انتخابات دور نخست ریاست جمهوری فرانسه ۲۳.۱ درصد آرا را به دست آورده بود، در دور دوم ۴۲.۸ در صد آرای مردم کشورش را به دست آورد.

آقای مکرون پس از اعلام نتایج انتخابات در جریان سخنرانی به مناسبت پیروزی‌اش خطاب به طرفدارانش که در برج ایفل منتظر نتایج انتخابات کشور شان بودند، اعتراف کرد که بسیاری مردم فقط به خاطر جلوگیری از نامزد حزب راست افراطی فرانسه برایش رای دادند،‌ نه نظریات و برنامه هایش.

اما آقای مکرون گفت: "هیچ کسی کنار نخواهد ماند. عصر بعدی مشابه ماموریت قبلی نخواهد بود. ما برای انجام کارها،‌ راه‌های جدید را خواهیم یافت.''

خانم لوپن از حزب راست افراطی فرانسه شکست‌اش را در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پذیرفت،‌ اما با اشاره به انتخابات پارلمانی کشورش گفت که همه چیز تمام نشده است و به مبارزه‌اش ادامه خواهد داد. انتخابات پارلمانی فرانسه قرار است در اوسط ماه جون سال روان میلادی برگزار شود.

آقای مکرون در انتخابات ریاست جمهور سال ۲۰۱۷ نیز در دور دوم با کسب ۶۶ درصد آرا، مارین لوپن را شکست داده بود.

استقبال رهبران غربی

پس از پیروزی مکرون،‌ اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، نخستین رهبر یک کشور اروپایی بود که به رییس جمهور فرانسه مبارکباد گفت. به گزارش رویترز، رهبران بلجیم و بریتانیا نیز از پیروزی مکرون استقبال کردند.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پس از آن به دور دوم رفت که در دور نخست هیچ کاندیدی نتوانست برندهٔ بیشتر از ۵۰ درصد آرا شود، نصابی که برای پیروزی در دور نخست انتخابات لازمی است.

در دور نخست این انتخابات که به تاریخ ۱۰ اپریل برگزار شد، ١٢ نامزد بر سر تصاحب کرسی ریاست جمهوری برای پنج سال آینده رقابت کردند که در نهایت امانویل مکرون با کسب ۲۷.۸۵ و مارین لوپن با ٢٣.١ درصد آرا راهی دور دوم شدند.

مارین لوپن،‌ رقیب انتخاباتی آقای مکرون که در انتخابات دور نخست ریاست جمهوری فرانسه ۲۳.۱ درصد آرا را به دست آورده بود، در دور دوم ۴۲.۸ در صد آرای مردم کشورش را به دست آورد.

در دو دهۀ پسین، امانویل مکرون، پس از ژاک شیراک، نخستین رییس جمهور فرانسه است که برای دور دوم به کرسی ریاست جمهوری کشورش راه میابد.

XS
SM
MD
LG