لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش محبوبیت بایدن پس از سقوط کابل به دست طالبان


محبوبیت رییس جمهور جوبایدن در حالی کاهش یافته است که امریکا برای خروج شهرندوان اش از افغانستان شش هزار نیروی اضافی به کابل اعزام کرده است
محبوبیت رییس جمهور جوبایدن در حالی کاهش یافته است که امریکا برای خروج شهرندوان اش از افغانستان شش هزار نیروی اضافی به کابل اعزام کرده است

میزان محبوبیت جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به دنبال سقوط حکومت افغانستان به پایین ترین سطح آن رسیده است.

بر اساس نظر سنجی مشترک خبرگزاری رویترز و نهاد پژوهشی Ipsos که نتایج آن روز سه شنبه ۱۷ اگست نشر شد، میزان محبوبیت رییس جمهور بایدن در ایالات متحده هفت در صد کاهش یافته است.

بر اساس این نظر سنجی، ۴۶ در صد امریکای ها از کارکرد جو بایدن رضایت دارند. این رقم، پایین ترین میزان محبوبیت آقای بایدن پس از آغاز تصدی ریاست جمهوری در ماه جنوری ۲۰۲۱ میلادی می باشد.

میزان محبوبیت آقای بایدن در نظر سنجی مشابه که روز جمعه انجام شد، ۵۳ در صد بود.

به نظر می رسد که سقوط کابل به دست گروه طالبان و احتمال از دست رفتن تمام دستاورد های ۲۰ سال اخیر در افغانستان، میزان محبوبیت رییس جمهور بایدن را در میان امریکایی ها کاهش داده است.

از سوی دیگر، نتایج یک نظر سنجی دیگر که توسط خبرگزاری رویترز و نهاد پژوهشی Ipsos در روز دوشنبه انجام شد، نشان می دهد که کمتر از نصف امریکایی ها از علمکرد رییس جمهور بایدن در قبال رسیدگی به وضعیت افغانستان رضایت دارد.

نتایج این نظر سنجی یک روز پس از آن نشر شد که جمهور بایدن از تصمیم‌اش در خصوص پایان بخشیدن ماموریت نظامی امریکا و بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که قوای امریکایی نمی‌تواند و نباید در جنگی درگیر شده و بمیرند که قوای افغانستان مایل به رزمیدن در آن نیست.

رییس جمهور بایدن روز دوشنبه ۱۶ اگست (۲۵ اسد) گفت که اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد؛ اشتباه درگیر شدن در یک جنگ بی پایان؛ جنگی که به سود علایق ملی امریکا نیست.

آقای بایدن خطاب به آنانی که می‌خواهند نیروهای امریکایی به افغانستان فرستاده شوند گفت که می‌خواهید چند نسل دیگر از فرزندان امریکا در جنگ داخلی افغانستان بجنگند در حالی که نیروهای افغان نمی‌خواهند در آن جنگ برزمند.

رییس جمهور ایالات متحده با انتقاد شدید از نیروهای افغان افزود که امریکا بیش از یک تریلیون دالر مصرف کرد و اردوی ۳۰۰ هزار نفری افغان را آموزش و تجهیز کرد؛ اردویی که به گفتۀ وی کمیت آن بیشتر از برخی از کشور عضو ناتو است.

رییس جمهور امریکا افزود "به آنان تمام وسایلی را دادیم که به آن نیاز داشتند و معاشات شان را پرداخت کردیم" اما به گفتۀ آقای بایدن، آنچه را امریکا به نیروهای افغان فراهم کرده نتوانست "تمایل جنگ برای آینده شان [افغان‌ها] بود".

XS
SM
MD
LG