لینک های دسترسی

Breaking News

هر ساعت ۳۰ کودک و نوجوان به ویروس ایدز مبتلا می‌شود – یونیسف


صندوق پولی ملل متحد برای کودکان یا یونیسف گزارش داده است که در هر ساعت حد اوسط ۵۰ نفر به HIV/AIDS مبتلا می شود که حدود ۳۰ نفر آن کودکان و نوجوانان زیر سن ۱۹ سال اند.

دختران نوجوان به گونۀ ویژه قربانی بزرگ واگیری ایدز در جهان عنوان شده و بر اساس گزارش یونیسف، در هر ساعت حدود ۲۰ دختر به ویروس عامل ایدز یا HIV مبتلا می‌شود.

گزارش تازۀ یونسیف که روز چهارشنبه (۲۵ جولای) در کنفرانسی در شهر امستردام هالند نشر شد، حاکی است که تنها سال گذشته ۱۳۰ هزار نوجوان و جوانان تا سن ۱۹ سال در اثر ابتلا به ایدز تلف شد.

مقاربت جنسی با دختران کم سن به ویژه مقاربت مردان سالمند با آنان، سکس با دختران، ننگ پنداشتن بحث در مورد مقاربت جنسی، فقر و کمبود دسترسی به مشاورت و خدمات طبی سبب شده است تا واگیری ایدز، دختران نوجوان را بیشتر قربانی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هنریتا فور، رئیس یونیسف گفته است که "در اکثر کشورها زنان و دختران به معلومات و خدمات دسترسی نداشته و حتا قدرت آن را ندارند تا به مقاربت جنسی نا مصوون نه بگویند".

خانم فور گفته است که HIV آسیب پذیرترین و در حاشیه رانده شده ترین جوامع را به کام خود کشانده و "دختران نوجوان را در مرکز این بحران قرار می‌دهد".

در کنفرانس جهانی امستردام در مورد ایدز، انجلیک کیجو، سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد نیز تاکید کرد تا زنان و دختران در جوامع فقیر از شرایط بهتر اقتصادی بهره مند شوند تا به سکس و تن فروشی مجبور نگردند.

همچنان به گفتۀ خانم کیجو "باید معلومات درست در مورد انتقال ویروس عامل ایدز و نیز راه های جلوگیری از آلوده شدن با این ویروس به زنان و دختران آموزش داده شود".

هم اکنون نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در جهان به HIV/AIDS مبتلا اند که حدود سه میلیون آن را کودکان و نوجوانان بین سن ۱۰ تا ۱۹ سال تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG