لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا آمادۀ مذاکرات 'بدون پیش‌شرط' با ایران است - پمپیو


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که امریکا برای مذاکرات "بدون پیش‌شرط" با ایران آماده است.

آقای پمپیو در کنفرانس خبری با همتای سویسی اش در ژنیو گفت، زمانیکه ایران "مثل یک کشور عادی" عمل کند، آمادۀ گفتگو با آن کشور خواهیم بود.

ایالات متحده و ایران روابط دپلوماتیک ندارند و سویس از علایق ایالات متحده در ایران نمایندگی می‌کند.

با اینحال، وزیر خارجۀ ایالات متحده تاکید کرد که تلاش امریکا برای "تغییر دادن فعالیت زیانبار جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران" ادامه خواهد یافت.

وزارت خارجه ایران، اما سخنان آقای پمپیو را "بازی با کلمات" خوانده و گفته است که تنها تغییر رویکرد کلی و رفتار عملی امریکا در قبال ایران، ملاک است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گفت "تاکید آقای پمپیو بر تداوم کارزار فشار حداکثری بر ایران نشان دهنده تداوم رویکرد نادرست قبلی است که لازم است اصلاح شود."

درست یک‌روز پیش از ابراز تمایل امریکا به مذاکرات بدون پیش شرط با تهران، حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفت "ما اهل منطق و مذاکره‌ایم، اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی سر میز مذاکره بنشینند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کنند."

پیش از این، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا نیز به تمایل اش برای مذاکره با رهبران ایران اشاره کرده بود.

آقای ترمپ دوشنبه گذشته گفته بود که واشنگتن به دنبال "تغییر رژیم" در ایران نیست و به گفتۀ وی ایران این شانس را دارد که با همین حکومت فعلی، کشور موفق و بزرگی باشد.

این در حالی است که، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هر گونه مذاکره با ایالات متحده را رد کرده و با اشاره به خروج امریکا از توافقنامۀ هسته‌ای موسوم به برجام، گفته است که واشنگتن "غیرقابل اعتماد" است.

XS
SM
MD
LG