لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به چین: از منافع تجارتی خود دفاع می‌کنیم


کترین تای، مذاکره‌کنندهٔ ارشد تجارتی ایالات متحده

مذاکره‌کنندهٔ ارشد تجارتی ایالات متحده روز سه‌شنبه پنجم اکتوبر (۱۳ میزان) گفت که چین در انجام تعهد تجارتی سال گذشته‌اش ناکام مانده است و واشنگتن به زودی با بیجینگ "گفتگوی صریح" خواهد داشت.

کترین تای گفت: "چین تعهد کرد که بر اساس آن، صنعت‌های مشخص امریکا به شمول زراعت از آن مستفید می‌شد و ما باید این تعهد را اجرا کنیم."

بر اساس بخشی از توافقی که بیجینگ با ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده انجام داده است، چین باید به ارزش ۲۰۰ میلیارد دالر اضافی کالای صادراتی ایالات متحده را خریداری کند.

خانم تای گفته است که چین در این تعهد خود کوتاهی کرده است و گفته است که با لیو هی، همتای چینی‌اش، در این مورد ملاقات خواهد کرد.

این مقام امریکایی که در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی سخنرانی می کرد، گفت: "بیش از هر چیز باید از منافع اقتصادی خود دفاع کنیم."

ادامهٔ‌ روش تجارت ادارهٔ ترمپ

ویلیم آدمز، معاون گروه خدمات مالی، به این باور است که پیام خانم تای به این معنی است که ادارهٔ کنونی امریکا، پالیسی تجارتی دورهٔ ریاست جمهوری دونالد ترمپ با حکومت چین را پیگیری می‌کند.

با آنهم،‌ خانم تای گفت که به خاطر پیشرفت تجارتی میان واشنگتن و بیجینگ،‌ ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور امریکا در نظر دارد تا بخشی از تعرفه‌های گمرکی بر چین را حذف کند که در دورهٔ ریاست جمهوری ترمپ وضع شده بود.

ادارۀ دونالد ترمپ، رییس پیشین جمهور ایالات متحده، تعرفه‌های گمرکی ۲۰۰ میلیارد دالری را بر چین وضع کرد و در مقابل چین، دست به اقدام تلافی جویانه زد.

مناقشه تجارتی میان دو اقتصاد بزرگ جهان موجب رکود قیمت سهام در بازارهای بین‌المللی شد و اقتصاد جهانی را با تهدید مواجه کرد.

آقای ترمپ پس از اعلام وضع تعرفه‌های گمرکی بر فولاد و المونیم وارداتی چین، از اقدام خود دفاع کرد و گفت که در صورت بروز مناقشه تجارتی با چین، ایالات از آن سود خواهد برد.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده حتا در جریان مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ تعهد کرده بود که تعرفه‌های گمرکی را بر کالا‌های وارداتی امریکا وضع خواهد کرد، زیرا به باور وی، کشور‌ها در سراسر جهان از جمله چین، ایالات متحده را مورد بهره‌برداری خود قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG