لینک های دسترسی

Breaking News

قوای امریکایی 'تا زمان نیاز' در عراق باقی می ماند


ایالات متحده گفته است که قوای نظامی آن کشور "تا زمانیکه نیاز باشد" در عراق باقی خواهد ماند.

شان رایان، یکی از سخنگویان قوای امریکایی به خبرنگاران گفت که هدف این اقدام، تامین ثبات در آن مناطق عراق است که قبلاً در کنترول گروه دولت اسلامی یا داعش قرار داشت.

آقای رایان گفت "ما نیرو های خود را تا زمانی در آنجا [عراق] نگه خواهیم داشت که فکر کنیم آنان [مقامات عراقی] به آن نیاز دارند."

این نظامی امریکایی همچنین گفته است که گروه داعش باید از طریق نیروی نظامی با شکست کامل مواجه شود و تا آن زمان نیاز است تا قوای ائتلاف در عراق باقی بماند.

اما آقای رایان گفت که احتمالاً شمار نیرو های امریکایی مستقر در عراق، کاهش یابد و میزان کاهش مربوط به سهمگیری سایر اعضای پیمان ناتو در قسمت آموزش و کمک قوای عراقی است.

در حال حاضر، حدود ۵۲۰۰ نظامی امریکایی در عراق مستقر است. وزیران دفاع ناتو در ماه فبروری ۲۰۱۸ تعهد کردند تا نقش بزرگتری را در آموزش و مشوره دهی نیرو های عراقی بازی کنند. این تعهد پس از تقاضای ایالات متحده صورت گرفت.

حکومت عراق در دسامبر ۲۰۱۷ در برابر تندروان داعش اعلام پیروزی کرد—یعنی پنج ماه پس از آنکه آخرین مواضع داعش در شهر موصل آن کشور به تصرف قوای عراقی افتاد.


علاوه بر آن، ایالات متحده ۲۰۰۰ نیروی نظامی در سوریه دارد، نیرو هایی که به ائتلاف به رهبری نیرو های دموکراتیک سوریه، کمک می کند تا مناطقی سرحدی میان عراق و سوریه که هنوز هم در کنترول داعش است، از وجود تندروان داعش پاکسازی شود.

قوای عراقی در سال ۲۰۱۷ میلادی، چندین بار مواضع تندروان داعش را در قلمرو سوریه عملیات هوایی انجام داد. حملاتی هوایی قوای عراقی در قلمرو سوریه به اجازۀ بشارالاسد، رئیس جمهور آن کشور صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG