لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: پاکستان می‌خواهد جامعۀ افغانستان بی‌تعلیم و بدون نظام‌ اداری باشد


امرالله صالح، معاون اول ریاست پیشین حکومت افغانستان به اظهارات اخیر عمران خان، صدر اعظم پاکستان واکنش تند نشان داده و گفته است که اسلام‌آباد می‌خواهد افغانستان جامعۀ بی‌تعلیم و بدون نظام‌ اداری داشته باشد.

آقای صالح روز دوشنبه ۲۰ دسمبر (۲۹ قوس) در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است که جامعۀ بی‌تعلیم، بی‌خبر از خود و بدون نظام‌ اداری و محتاج به اسلام‌آباد در افغانستان، یکی از برنامه‌های استراتیژیک پاکستان است.

عمران خان روز گذشته در سخنرانی در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی که به میزبانی پاکستان برگزار شده بود، از جامعهٔ بین‌المللی و ایالات متحده خواست تا در خصوص حقوق‌بشر و حقوق زنان حساسیت‌های فرهنگی در افغانستان را در نظر بگیرند.

صدر اعظم پاکستان ادعا کرد که اکثریت طالبان پشتون اند و در روستاهای پشتون نشین خانواده‌ها حاضر نیستند، حتا در مقابل امتیازات دختران شان را به مکتب روان کنند.

آقای صالح افزوده است: "عمران خان به خاطر دستیاب‌شدن به هدف فوق و در تداوم سیاست کشورش گفت که ضدیت با تعلیم و تحصیل بخشی از سنت‌ها و مشخصه جامعۀ افغانستان است. پاکستان از تکرار و تکرار تا امروز نتیجه گرفته است. آن‌ها سال‌های سال گفتند که طالب یک واقعیت جامعۀ افغانی است و بالاخره این آرزوی استراتیژیک و امنیتی خویش را به واقعیت جامعۀ افغانی بدل کردند."

آقای صالح این اظهارات عمران خان را "نفاق‌انگیز" خوانده و گفته است که ایستادگی مردم افغانستان در برابر این گفته‌های صدر اعظم پاکستان مایه دلگرمی و نشاندهنده بیداری ملت افغانستان است.

معاون ریاست جمهوری پیشین افغانستان که در حال حاضر در بیرون از این کشور به سر می‌برد همچنین گفته است: "نباید فراموش کرد که وسیله تطبیق اهداف پاکستان طالب است. طالب ملیشۀ نیابتی پاکستان است. پس مقاومت در برابر طالب – به هر نحو ممکن را نباید فراموش کرد."

آقای خان همچنان افزود که گروه داعش اکنون از افغانستان در پاکستان حملات انجام می‌دهد و اگر حکومت طالبان تقویت نشود توانایی مبارزه با آن را نخواهد داشت.

اظهارات عمران خان در بارۀ فرهنگ افغانستان واکنش‌های زیادی را در این کشور به دنبال داشته و روز گذشته، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز به این گفته‌ها واکنش تند نشان داد.

آقای کرزی اظهارات عمران خان را "تلاش برای ایجاد تفرقه و اهانت به افغانستان" عنوان کرد و نوشت: "این که گویا گروه داعش در افغانستان فعالیت دارد و از افغانستان پاکستان را تهدید می‌کند، علیه افغانستان تبلیغ آشکار است زیرا واقعیت موضوع کاملاً برعکس است و تهدید داعش از آغاز از پاکستان متوجه افغانستان بوده است."

واکنش طالبان

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ طالبان در برگشت از پاکستان در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت که اظهارات صدر اعظم پاکستان در مورد افغانستان "توهین‌آمیز" نبوده است.

آقای متقی گفت: ""آنچه توهین آمیز می‌گویید که به حیث حکومت به آن عکس العمل نشان بدهیم، من چیزی نمی‌بینم. چون آن کنفرانس مثبت بود و ما نباید به سوی نکات منفی برویم. در دنیا هر کس مسوول دیدگاه و اظهارات خود است و هرکس هر چیزی می‌گوید".

سرپرست وزارت خارجۀ طالبان همچنین در مورد فعالیت گروه داعش در افغانستان و تهدید آن به کشورهای منطقه به ویژه پاکستان گفت که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگر استفاده نخواهد شد.

آقای متقی افزود که آنان به تعهد خود پابند اند و به گفتۀ وی هیچ کشوری مانند افغانستان در برابر داعش موفقانه عمل نکرده است.

او همچنین گفت که هدف عمران خان در مورد فعالیت داعش در افغانستان این بود که یک "حکومت ضعیف" در این کشور نمی‌تواند علیه تهدیدات موجود مقابله کند.

XS
SM
MD
LG