لینک های دسترسی

Breaking News

مصر عملیات نظامی گسترده را بر ضد تندروان آغاز کرد


اردوی مصر روز جمعه عملیات گستردۀ نظامی را بر ضد تندروان به شمول گروه دولت اسلامی یا داعش در آن کشور راه اندازی کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات مصر گزارش می دهد که این عملیات نظامی در شبه جزیرۀ سینا که مرکز فعالیت تندروان به شمار می رود، نیز راه اندازی شده است.

مقامات حکومت مصر با نشر اعلامیه ای گفته اند که در عملیات بر ضد تندروان از حملات هوایی، قوای بحری و زمینی استفاده می شود.

عملیات نظامی حکومت مصر بر ضد تندروان در حالی راه اندازی شده است که قرار است آن کشور ماه آینده شاهد انتخابات ریاست جمهور باشد، انتخاباتی که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، در نظر دارد بار دیگر خود را کاندید کند.

مصر از ماه اپریل ۲۰۱۷ به این سو در حالت اضطرار به می برد. حالت اضطراری در مصر پس از آن بر قرار شد که دو حملۀ بمی در شهر های تانتا و الکسندریه بر کلیسا ها صورت گرفت که در نتیجۀ آن حد اقل ۴۵ نفر کشته شد. مسوولیت این حملات مرگبار را گروه دولت اسلامی یا داعش بر عهده گرفت.

تیمور الرفیعی، سخنگوی وزارت دفاع مصر گفته است که هدف از راه اندازی عملیات نظامی، پاکسازی تندروان و تقویت کنترول حکومت آن کشور بر مناطق سرحدی مصر است.

آقای الرفیعی همچنین گفته است که قوای هوایی مصر شماری از منازل و پناهگاه های تندروان را در مناطق شمالی و غربی شبه جزیرۀ سینا، هدف قرار داده است.

پس از سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر در جولای ۲۰۱۳، قوای امنیتی آن کشور همواره مواضع تندروان را هدف قرار داده است.

محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، به تاریخ ۳۰ جون ۲۰۱۲ به قدرت رسید و به تاریخ ۳ جولای ۲۰۱۳ از قدرت خلع و از پس زندانی بوده است
محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر، به تاریخ ۳۰ جون ۲۰۱۲ به قدرت رسید و به تاریخ ۳ جولای ۲۰۱۳ از قدرت خلع و از پس زندانی بوده است

فعالیت تندروان بیشتر در شبه جزیره سینا متمرکز بوده، اما در برخی اوقات، افراطگرایان اسلامی نیرو های امنیتی مصر و حتی کلیسا ها را در سایر نقاط آن کشور به شمول قاهره، مرکز مصر،مورد حملات مرگبار قرار داده اند.

در سال ۲۰۱۵، تندروان یک طیارۀ مسافربری روسیه را نیز سقوط دادند که در نتیجۀ آن همه ۲۲۴ سرنشین آن جان باختند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، در نوامبر ۲۰۱۷، به قوای نظامی آن کشور دستور داد تا امنیت را در شبه جزیرۀ سینا در ظرف سه ماه بر قرار کند. دستور آقای السیسی پس از آن صادر شد که تندروان اسلامگرا بر یک مسجد در آن کشور حمله کردند که در نتیجۀ آن ۳۰۰ نمازگذار کشته شد.

عملیات نظامی بر ضد تندروان اسلامگرا در مصر در حالی آغاز شده است که هفتۀ گذشته، روز نامۀ نیویارک تایمز گزارش داد که در بیش از دو سال گذشته، هیلکوپتر ها، جت های جنگی و طیاره های بدون سرنشین اسرائیلی که همه بدون علامت و نشان بودند، بیش از ۱۰۰ حملۀ هوایی را بر ضد تندروان داعش در قلمرو مصر انجام دادند.

در این گزارش آمده است که همۀ این حملات هوایی اسرائیل، به اساس توافق عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، صورت گرفته است.

همکاری میان مصر و اسرائیل در راستای مبارزه بر ضد تندروان داعش، نشانۀ پیشرفت قابل ملاحظه میان دو کشور به شمار می رود، دو کشوریکه زمانی با هم دشمن بودند و بر ضد همدیگر جنگ کردند و حتی در زمان صلح، روابط میان آنان به گونه ای خصومت آمیز بود. حال به نوشتۀ نیویارک تایمز، اسرائیل و مصر به مثابۀ متحدین سری استند که به صورت مخفیانه در برابر دشمن مشترک: داعش، می جنگند.

به نوشتۀ نیویارک تایمز، این همکاری به نفع هر دو کشور تمام شده است. اقدام نظامی اسرائیل بر ضد داعش در مصر، مقامات قاهره را قادر کرده تا مناطقی را که قبلاً تحت کنترول تندروان بود، دو باره تصرف کنند. علاوه بر آن، این حملات هوایی، اسرائیل را قادر کرده تا امنیت سرحدی خود را نسبت به گذشته، تقویت بیشتر کند.

XS
SM
MD
LG