لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: تعهد برای تخلیه امریکایی‌ها و همکاران افغان ما 'تاریخ انقضا' ندارد


آرشیف صدای امریکا:‌ قوای ایالات متحده هنگام تخلیهٔ شهروندان افغان در میدان هوایی کابل در ماه اگست ۲۰۲۱

وزارت خارجهٔ امریکا یک‌بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن برای تخلیهٔ شهروندان ایالات متحده،‌ دارندگان کارت اقامت دایمی امریکا (گرین کارت) و آن عده از شهروندان افغان که زندگی‌شان با خطر مواجه است، تعهد "دوامدار" دارد.

ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا روز دوشنبه ۲۰ دسمبر‌ (۲۹ قوس) به خبرنگاران گفت که روند تخلیهٔ‌ این افراد از افغانستان ادامه دارد و به گفتۀ وی واشنگتن بر این تعهد خود پابند باقی خواهد ماند.

آقای پرایس گفت که پس از ۳۱ اگست، ایالات متحده ۴۷۹ شهروند امریکا و ۴۵۰ دارندۀ اقامت دایمی امریکا را مستقماً کمک کرد تا افغانستان را ترک کنند.

او گفت:‌ "در حال حاضر کمتر از ۱۲شهروند امریکا با ما به تماس است و آمادهٔ ترک افغانستان استند و ۱۵۰شهروند دیگر امریکا به دلایلی آمادهٔ ترک افغانستان نیستند."

ند پرایس گفت که با وصف عدم حضور در افغانستان، واشنگتن تلاش می‌کند تا همکاران افغان خود به خصوص واجدین شرایط ویزه ويژهٔ مهاجرت به امریکا یا (SIV) و سایر افغان‌های آسیب‌پذیر را در اسرع وقت از افغانستان به خارج از آن کشور انتقال دهد.

آقای پرایس گفت که علاوه بر تخلیهٔ شهروندان امریکا و دارندگان گرین کارت، ایالات متحده پس از ۳۱ اگست، کم و بیش شرایط را برای ۲۰۰۰ نفر دیگر مساعد کرده تا افغانستان را ترک کنند و تاکید کرد که "تلاش‌های ما در این راستا، تاریخ انقضا ندارد".

در جریان بیش از دو هفته عملیات تخلیه از افغانستان، بیش از ۱۲۴ هزار نفر به شمول شهروندان خارجی، همکاران افغان قوای امریکایی و حکومت امریکا و افغان‌های آسیب‌پذیر به بیرون از افغانستان منتقل شدند.

با آن‌هم سرنوشت هزاران متقاضی ویزهٔ خاص مهاجرت که حکومت و نظامیان امریکایی را در جریان دو دههٔ گذشته کمک کرده اند و هنوز هم در افغانستان به سر می‌برند، مبهم باقی مانده است و تنها شاری از آنان توانسته اند در چهار ماه گذشته از افغانستان بیرون شوند.

XS
SM
MD
LG