لینک های دسترسی

Breaking News

سقوط کابل؛ روایت امرالله صالح از آخرین رویدادها و خروج غنی از افغانستان


محمد اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان و امرالله صالح معاون نخست وی در مورد خروج آقای غنی از افغانستان دو روایت مختلف را ارایه کرده اند.

آقای غنی در نخستین مصاحبه‌اش پس از سقوط افغانستان به دست طالبان به بی بی سی گفته است که تصمیم خروجش از افغانستان در آخرین دقایق گرفته شد و تا ساعاتی پیش از خروج حتا در ذهنش خطور نمی‌کرد که پس از چاشت افغانستان را ترک می‌کند.

محمد اشرف غنی در این مصاحبه گفته است که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومتش در آخرین لحظات به وی سفارش کرد که از افغانستان بیرون شود. آقای غنی گفت: "برنامه و دستور من این بود که آماده شویم و به طرف خوست حرکت کنیم. او [محب] به من گفت که خوست سقوط کرده و جلال آباد هم سقوط کرده است. من نمی‌دانستم که کجا می‌رویم. تنها وقتی سوار هلیکوپتر شدیم، مشخص شد که ما کشور را ترک می‌کنیم، واقعا اتفاق ناگهانی بود."

ساعاتی پس از نشر این مصاحبه، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری حکومت پیشین افغانستان در یک پیام فیسبوک روایت دیگری از چگونگی خروج رییس جمهور از افغانستان را ارایه کرد.

امرالله صالح نوشته است که ساعت ده پیش از چاشت روز شنبه ۱۴ اگست، درست یکروز پیش از خروج آقای غنی از افغانستان، حمدالله محب و فضل محمود فضلی، رییس ادارۀ امور نزد وی آمدند و گفتند که دیگر چیزی به نام روند صلح وجود ندارد.

آقای صالح نگاشته است: "از لابلای مکالمه و صحبت دریافتم که می‌خواهند رییس جمهور به خارج برود. من گفتم که من به هیچ صورت کشورم را ترک نمی‌کنم. تا هر مقداری که بتوانم مقاومت می‌کنم.اگر در هیچ جای نتوانم کاری کنم بام خانه‌ام را در تایمنی سنگر می‌سازم.آقای فضلی با کسی در تیلفون در تماس شد و از دفترم بر آمد و دقایقی بعد آمد و گفت بسیار خوب پس در تماس می‌باشیم و مشورت خواهیم کرد."

محمد اشرف غنی همچنین به بی بی سی گفته است که محب در حالیکه "واقعاً ترسیده بود" به وی گفت که نیروهای امنیتی و قطعۀ محافظت رییس جمهور دیگر قادر به تامین امنیت شهر و ارگ نیستند و همان بود که هیلیکوپترهای حامل رییس جمهور و همکارانش به پرواز در آمد.

اما یک منسوب قطعۀ محافظت ریاست جمهوری افغانستان به شرط افشا نشدن نامش به صدای امریکا گفته است که صبح یکشنبه ۱۵ اگست همه چیز حالت عادی داشت و به گفتۀ وی تشتت در صفوف نیروهای محافظ رییس جمهور زمانی پدید آمد که آنان از خروج آقای غنی به بیرون از کشور مطلع شدند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان نیز در مصاحبه با صدای امریکا گفت که تصمیم خروج محمد اشرف غنی از افغانستان روز یکشنبه ۱۵ اگست و "در دقیقۀ آخر وضعیت" و لحظاتی پیش از پرواز وی به خارج گرفته شد.

رییس جمهور پیشین افغانستان در یک پیام ویدیوی پس از رفتنش به امارات متحدۀ عرب گفت که "دشمن تاریخی افغانستان" توطیۀ بزرگی چیده بود تا مانند داکتر نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین افغانستان وی نیز به دار آویخته شود.

آقای غنی گفته است: "تصمیم این بود تا آنچه ۲۵ سال قبل در افغانستان رخ داده بود، تکرار شود. اگر می‌ماندم یکبار دیگر رییس جمهور افغانستان در پیش چشم افغان‌ها به دار زده می‌شد و یا هم یک فاجعۀ بزرگ شرم آور تاریخی تکرار می‌شد."

این روایت را امرالله صالح نیز از زبان مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان نقل کرده و نگاشته است: "آقای محب گفت پاکستانی ها تصمیم گرفته اند که چند نفر را با شنیع ترین روش بکشند و حتا قبل از کشتن نیم کش کرده در شهر بگردانند و یکی از آن نفرها خودت استی. من گفتم تصور کرده می‌توانم و شاید حق شان باشد. از دشمن کدام توقع دیگر نباید داشته باشیم."

در دو دهۀ اخیر، حکومت‌های پیشین افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و بار مسوولیت جنگ و نابسامانی امنیتی آن کشور را به دوش استخبارات و نظامیان پاکستانی می‌افگندند، اما پاکستان همواره این ادعاها را رد و استدلال کرده است که آن کشور خود قربانی شورشگری گروه‌های دهشت افگن است. مقام‌های پاکستانی همواره گفته بودند که پیمانه‌ای که غنی و مقام‌های حکومت وی ادعا می‌کردند، پاکستان بر گروه طالبان نفوذ نداشته است.

امرالله صالح که به گفتۀ حمدالله محب یک روز پیش از خروج محمد اشرف غنی، کابل را ترک کرده بود، در فیسبوک این ادعا را رد کرده و گفته است که پیش از چاشت یکشنبه کابل را به قصد پنجشیر ترک کرد.

آقای صالح نوشته است: " شب شنبه تا صبحگاه یکشنبه تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱ من بیدار بودم تا از وضعیت باخبر باشم و بغاوت زندانیان طالب در پلچرخی را مهار نمایم. در آن شب تنها کسی که تا آخر به تیلفون هایم پاسخ داد قوماندان امنیه کابل جنرال طوطاخیل بود. من کسی دیگر از مقامات امنیتی و دفاعی را پیدا کرده نتوانستم. آخرین پیامم به آقای محب ساعت دو بجه شب بود که نوشتم سروبی زیر فشار است و باید عاجل دست به کار شویم. پاسخی نیافتم. روز یکشنبه تاریخ ۱۵ اگست ساعت نه و پانزده دقیقه از منزلم در تایمنی به طرف ولایت پنجشیر حرکت کردم و در آنجا در شکل دهی مقاومت سهم گرفتم."

با آنکه رییس جمهور پیشین افغانستان مدعی است که با خروجش از افغانستان از "خونریزی و فاجعه" جلوگیری کرده است، منتقدان آقای غنی او را مسوول وضعیت پیش آمده در افغانستان می‌دانند.
حمدالله محب و محمد اشرف غنی مقام‌های امریکایی به ویژه زلمی خلیلزاد، نمایندۀ پیشین ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان را به آنچه در افغانستان پیش آمد مقصر می‌خوانند، اما مقام‌های امریکایی به شمول انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده آقای غنی را فراری خوانده اند.

آقای بلینکن چند هفته پیش در مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی سی بی اس گفت که محمد اشرف غنی وعده سپرده بود که اگر طالبان کنار نیایند، تا دم مرگ با آن گروه خواهد جنگید، اما به گفتۀ آقای بلینکن در عوض از کشور فرار کرد.

آقای بلینکن گفته است که حتا شام ۱۴ اگست با آقای غنی صحبت کرد و وی برایش اطمینان داده بود که اگر طالبان از سر سازگاری پیش نیایند تا دم مرگ با آنان خواهد جنگید. آقای بلینکن گفت: "و روز بعد، او [غنی] از افغانستان گریخت."

XS
SM
MD
LG