لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون نخستین ویدیوی حمله 'دورن' امریکا در کابل را نشر کرد


تصویر ویدیوی حملهٔ طیارهٔ بی سرنشین امریکا از سوی وزارت دفاع ایالات متحده نشر شده است
تصویر ویدیوی حملهٔ طیارهٔ بی سرنشین امریکا از سوی وزارت دفاع ایالات متحده نشر شده است

وزارت دفاع امریکا روز چهارشنبه ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) نخستین ویدیوی حملهٔ طیاره بی سرنشین ایالات متحده را نشر کرد که در اثر آن ۱۰ غیر نظامی به شمول هفت کودک در شهر کابل کشته شدند.

روزنامهٔ نیویارک تایمز این ویدیو را از طریق قانون دسترسی به آزادی معلومات ایالات متحده پس از آن به دست آورد که در برابر فرماندهی مرکزی ایالات متحده اقامه دعوا کرد و پس از برنده شدن، ویدیوی کامل این حملهٔ مرگبار را در ویب سایت خود نشر کرد.

پنتاگون از این حمله که به تاریخ ۲۹ اگست ۲۰۲۱، یعنی یک روز قبل از خروج آخرین نظامی ایالات متحده از افغانستان صورت گرفت، در قدم نخست دفاع کرد، اما بعد آنرا یک اشتباه غم انگیز خواند.

ویدیو هایی که توسط نیویارک تایمز نشر شده است، تقریبا ۲۵ دقیقه است که دو طیاره بدون سرنشین امریکایی نوع MQ-9 Reaper لحظات قبل از حمله، هنگام حمله و پس از آن حمله را نشان می دهد.

در این ویدیو نشان داده می شود که مردم محل پس از حمله تلاش می کنند تا با آب پاشی آتش موتر نوع Toyota را که هدف حمله قرار گرفته است، خاموش کنند.

در این ویدیو افرادی مشاهده می شود که در نزدیکی محل حمله در حال رفت و آمده استند.

نظامیان ایالات متحده گفته اند آنان معتقد بودند که تندروان وابسته به داعش در موتر مورد حمله حضور دارند و احتمالا حملهٔ دیگر را در نزدیکی میدان هوایی کابل انجام دهند، جاییکه نیروهای بین المللی به رهبری امریکا با عجله تلاش می کردند تا روند تخلیه را انجام دهند.

پس از این حمله، فرماندهی مرکزی ایالات متحده به این نتیجه رسید مردیکه موتر مورد حمله را رانندگی می کرد، هیچ ربطی به گروه داعش نداشت.

سه روز قبل از این حملهٔ مرگبار بر غیر نظامیان،‌ حملات انتحاری در نزدیکی میدان هوایی بین المللی کابل موجب کشته شدن ۱۳ نظامی امریکا و ۱۶۹ شهروند افغان شد.

مرد راننده که زمری احمدی نام داشت، برای موسسهٔ‌ تغذیه و آموزش بین المللی ( Nutrition and Education International) کار می کرد. این موسسه یک سازمان غیر انتفاعی است که مقر اصلی آن در ایالات متحده موقعیت دارد.

قبل بر این، وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۲۴ میزان گفت که به خانواده‌های ۱۰ نفری که در حملهٔ ماه اگست طیارهٔ بی‌سرنشین در کابل کشته شدند،‌ غرامت می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیهٔ گفت که وزارت دفاع امریکا همچنان با وزارت خارجه کار می‌کند تا بازماندگان قربانیان این حمله را به ایالات متحده انتقال دهند.

XS
SM
MD
LG