لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار قطر از هرج و مرج در خلیج


امیر قطر می گوید در صورت اقدام نظامی، منطقه خلیج درگیر هرج و مرج خواهد شد.

شیخ تمیم بن حمد آلثانی، امیر قطر، به گونهء غیرمستقیم به چهار کشور منطقه هشدار داده است که در صورت توصل به اقدام نظامی علیه کشورش، منطقه در هرج و مرج فرو خواهد رفت.

امیر آلثانی به یک تلویزیون امریکایی گفت "ترس از این دارم که اگر چیزی رخ بدهد، اگر اقدام نظامی اتفاق بدهد، منطقه در هرج و مرج خواهد افتاد".

چهار کشور عربی - عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عرب و مصر - روابط دیپلوماتیک خود را در ماه می ۲۰۱۷ با قطر قطع کردند و دوحه را متهم به تمویل گروه های دهشت افگن کرد.

این چهار کشور ها که رهبری آنرا عربستان سعودی بر عهده دارد، قطر را همچنین متهم به حمایت از گروه های مخالف خود کرده اند که با ایران رابطه دارند، ادعای که دوحه آنرا رد کرده است.

امیر قطر همچنین گفته است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، پیشنهاد کرده است تا گفتگو میان قطر و کشورهای خلیج را میزبانی کند تا بحران پیش آمده میان متحدین امریکا، خاتمه یابد.

امیر قطر در مصاحبۀ با تلویزیون CBS امریکا گفت که تا حال چهار کشور حوزۀ خلیج که کشورش را تحریم کرده اند، به چنین پیشنهاد پاسخ نداده اند. به گفتۀ آقای آلثانی، قرار بود گفتگو ها به زودی آغاز گردد.

شیخ صباح آل احمد آل صباح، امیر کویت، حین سفرش به ایالات متحده در ماه سپتمبر گفته بود که وساطت رئیس جممور ایالات متحده برای جلوگیری از خشونت میان کشور های حوزۀ خلیج، کمک خواهد کرد.

انور محمد قرقاش، وزیر خارجۀ امارات متحدۀ عرب، از اظهارات امیر قطر انتقاد کرد و موقفگیری ویرا را ناشی از ناامیدی دانست.

آقای قرقاش در یک پیام تویتر نوشته است که "رفتن به رسانه های غربی در این مرحله و حمله بر عربستان سعودی و امارات متحدۀ عرب ناشی از ناامیدی است".

XS
SM
MD
LG