لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر شبکۀ حقانی: در حملات کابل دخیل نبودیم


انفجار انتحاری اخیر در مقابل سفارت آلمان در کابل بیش از ۱۰۰ کشته و کم از کم ۴۰۰ زخمی برجاگذاشت

رهبر شبکۀ حقانی روز یکشنبه ادعا کرد که تندروان آن گروه در حملات اخیر کابل دخیل نبوده اند.

سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی که معاون هبت الله اخندزاده، رهبر گروه طالبان، نیز است، این موضوع را در یک پیام صوتی که به زبان پشتو است، نا وقت یکشنبه به صدای امریکا فرستاد.

رهبر شبکۀ حقانی به صورت مشخص در مورد حملۀ مرگبار ۳۱ ما می کابل، سه حملۀ انتحاری در مراسم جنازۀ سالم ایزدیار، پسر محمد علم ایزدیار، معاون اول مشرانو جرگه، در کابل و حملۀ بمی در بیرون مسجد جامع هرات، صحبت کرده است. در این حملات بیش از ۱۸۰ نفر کشته شد و بیش از ۵۰۰ نفر دیگر که اکثر غیر نظامیان بودند، زخمی گردید.

سراج الدین حقانی در این پیام صوتی گفته است "یقیناً که این کار امارت اسلامی طالبان نبوده است."

رهبر شبکۀ حقانی در این نوار صوتی همچنین ادعا کرده است که آن گروه در فعالیت های دخیل نخواهد بود که برای غیر نظامیان بی گناه افغان، ضرر برساند.

انس حقانی، برادر سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی، از حدود سه سال به این سو نزد حکومت افغانستان در توقیف به سر می برد، اما در موردمحاکمۀ وی خبری در دسترس نیست
انس حقانی، برادر سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی، از حدود سه سال به این سو نزد حکومت افغانستان در توقیف به سر می برد، اما در موردمحاکمۀ وی خبری در دسترس نیست

تا حال هیچ گروه به شمول طالبان و گروه دولت اسلامی یا دعاش مسوولیت حملات کابل و هرات را بر عهده نگرفته اند.

حملۀ سی و یکم می در کابل توسط یک تانکر که حدود ۱۵۰۰ کیلو گرام مواد انفجار در آن جا به جا شده بود، صورت گرفت و یکی از مرگبار ترین حملات در ۱۶ سال گذشته در افغانستان به حساب می رود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در جریان سخنرانی اش در کنفرانس بین المللی کابل گفت که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر کشته و ۳۵۰ نفر دیگر به شمول شهروندان خارجی، زخمی گردید.

ساعات پس از این حملۀ مرگبار کابل، ریاست امنیت ملی افغانستان، شبکۀ حقانی را مسوول این حمله قلم داد کرد و ادعا کرد که این حمله به کمک مستقیم استخبارات نظامی پاکستان یا ISI، صورت گرفته است. ریاست امنیت ملی تا حال اسناد و شواهدی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده است.

وزارت خارجه پاکستان اما ضمن بی اساس خواندن این اتهام گفته است که کابل تلاش دارد تا "ناکامی های" خود را بپوشاند.

نصیرالدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی و مسوول مالی شبکۀ حقانی، در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳ در همین محل در اسلام آباد کشته شد
نصیرالدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی و مسوول مالی شبکۀ حقانی، در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳ در همین محل در اسلام آباد کشته شد

سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی در این نوار صوتی همچنین گفته است که گروه طالبان تا زمان به شورش خود ادامه می دهد که همه نیرو های خارجی تحت رهبری ایالات متحده، از افغانستان خارج شوند.

رهبر شبکۀ حقانی همچنین حکومت افغانستان را متهم به ترویج سنت و ارزش های غربی در افغانستان کرده است که "بر خلاف اسلام" است.

حقانی در این نوار صوتی خطاب به افغان ها گفته است که زمانی فرا خواهد رسید که افغان ها جشن آزادی شان را از امریکایی ها و متحدین آنان تجلیل کنند—مثل که آنان جشن آزادی و استقلال شان را از انگلیس ها و روس تجلیل می کنند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00


وزارت خارجۀ ایالات متحده از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو، شبکۀ حقانی را در فهرست گروه دهشت افگنی شناسایی کرده است.

در بیش از یک و نیم دهۀ گذشته، شبکه حقانی مسوولیت حملات مرگبار را در افغانستان بر عهده گرفته است.

مقامات ایالات متحده و افغانستان، سراج الدین حقانی را متهم به حملات خشونت بار در افغانستان می کنند و ادعا کرده اند که این شبکه به کمک استخبارات پاکستان حملات خود را در افغانستان طراحی و سازماندهی می کند.

اما حکومت پاکستان ادعای مقامات امریکایی و افغان را مبنی بر حملات از گروه های تندور و دهشت افگنی رد می کند. اسلام آباد همچنین ادعا می کند که در سه سال گذشته، حکومت آن کشور "همه گروه های دهشت افگنی به شمول شبکۀ حقانی" را از مناطق قبایلی که هم مرز با افغانستان است، ریشه کن کرده است.

XS
SM
MD
LG