لینک های دسترسی

Breaking News

هزاران غیرنظامی در حملات هوایی امریکا در شرق میانه کشته شده اند-گزارش


مقام های وزارت دفاع امریکا گفته اند که حتا با پیشرفته ترین تکنالوژی احتمال اشتباه وجود دارد و پنتاگون تلاش می‌کند از اشتباهات بیاموزد
مقام های وزارت دفاع امریکا گفته اند که حتا با پیشرفته ترین تکنالوژی احتمال اشتباه وجود دارد و پنتاگون تلاش می‌کند از اشتباهات بیاموزد

روزنامهٔ نیویورک تایمز گزارش داده است که بر اساس اسناد جدید پنتاگون، حملات هوایی ایالات متحده در شرق میانه به دلیل "استخبارات عمیقا ناقص" سبب کشته شدن هزاران غیر نظامی از جمله بسیاری از کودکان شده است.

بر اساس این گزارش، مجموعه‌ای از اسناد سری که بیش از ۱۳۰۰ گزارش تصویری تلفات غیر نظامیان را تحت پوشش قرار داده است، نشان می‌دهد که این غیر نظامیان توسط ''بمب‌های دقیق'' امریکا کشته شده اند.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع امریکا در قسمت تعهد شفافیت و پاسخگویی خود همواره کوتاهی کرده است.

در گزارش نیویارک تایمز آمده است که در هیچ یک از گزارش‌های سری پنتاگون از کشف تخلف و اقدامات انضباطی علیه قوای این کشور ذکری به عمل نیامده است.

نیویارک تایمز گفته است که چندین گزارش مبنی بر کشته شدن غیر نظامیان در شرق میانه را از قبل گزارش داده است، اما تحقیقات این روزنامه نشان می‌دهد که صد‌ها غیر نظامی که در این حملات کشته شده اند،‌ "کم شماری" شده اند.

به عنوان مثال، یکی از این رویداد ها،‌ حملهٔ قوای خاص ایالات متحده است که به تاریخ ۱۹ جولای ۲۰۱۶ در شمال سوریه صورت گرفت. ابتدا نظامیان امریکا گفتند که در اثر آن حمله، ۸۵ جنگجوی داعش کشته شد. اما سپس ثابت شد که شمار کشته شدگان ۱۲۰ نفر بود که شامل دهقان‌ها و روستایان می‌شد.

در این گزارش آمده است که فلم‌های نظارتی ضعیف و نامناسب در اغلب موارد موجب شده است که قوای هوایی امریکا در هدف قرار دادن جناح‌های مخالف ناکام بماند و در نتیجه، غیر نظامیان قربانی حملات شوند.

در آخرین مورد،‌ در حملۀ ۲۹ اگست طیاره‌ بدون سرنشین در کابل که گمان می‌رفت بر یک موتر مربوط به گروه داعش صورت گرفته، ۱۰ نفر اعضای یک خانواده به شمول هفت کودک کشته شد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از بازماندگان این حملات معلول و معیوب شده اند و تداوی آنان هزینهٔ هنگفت می‌خواهد،‌ اما برای کمتر از ۱۰ تن آنان به عنوان "تسلیت" پول پرداخت شده است.

"اشتباه رخ می‌دهد"

بیل اوربین،‌ سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در پاسخ به پرسش نیویارک تایمز گفت: "اشتباهات حتا با بهترین تکنالوژی‌های جهان یا به دلیلی معلومات ناکافی و یا سو تفسیر از اطلاعات رخ می‌دهد. و ما تلاش می‌کنیم تا از اشتباهات بیاموزیم...و از چنین آسیبی جلوگیری کنیم."

آقای اوربین تاکید کرد که نظامیان امریکا در مورد تحقیق می‌کند. او گفت: "به خاطر از دست دادن زندگی هر بی‌گناه متاسف استیم."

حملات هوایی ایالات متحده در اواخر دورهٔ دوم ریاست جمهوری براک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در شرق میانه به سرعت افزایش یافت، زیرا ظاهرا حمایت مردم عام امریکا از حضور دوامدار نظامیان امریکایی در شرق میانه رو به کاهش بود.

آقای اوباما در آن زمان گفته بود که حملات توسط طیاره‌های بدون سر نشین که از راه دور کنترول می‌شود،‌ "دقیق‌ترین کمپاین حملات هوایی در تاریخ" بوده که تلفات غیر نظامیان را به حد اقل می‌رساند.

پنتاگون گفته است که "تکنالوژی جدید احتمالی را فراهم کرده است تا یک بخشی از یک خانه که مملو از جنگجویان دشمن است، ویران شود" و به بخشی دیگر ساختمان آسیب نرسد.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز، قوای هوایی ایالات متحده در ظرف پنج سال، بیش از ۵۰ هزار حملهٔ هوایی را در افغانستان،‌ عراق و سوریه انجام داد، اما بخشی اندکی دقت این حملات را گزارش داده است.

این روزنامه برای تهیه این گزارش، گزارشگران خود را به بیش از ۱۰۰ ساحه که شاهد تلفات غیر نظامیان بود، اعزام کرده و این خبرنگاران با ده‌ها بازماندهٔ حملات، مردم محل و نظامیان پیشین امریکا در مورد این حملات مصاحبه انجام داده اند.

بر اساس این گزارش،‌ قبل از آغاز حملات هوایی، نظامیان امریکایی باید پروتوکول‌های دقیق را باید مدنظر بگیرند، تا تلفات غیر نظامیان به حداقل برسد.

اما بر اساس این گزارش،‌ راه‌های مختلفی وجود دارد که معلومات استخباراتی موجود می‌تواند گمراه‌کننده و ناقص باشد که در برخی موارد سبب اشتباهات فاجعه بار می‌شود.

به گونهٔ مثال،‌ به اساس گزارش نیویارک تایمز، ویدیوهایی که از هوا گرفته می‌شود، قادر نیستند افرادی را که در زیر ساختمان‌ها،‌ زیر شاخ و برگ‌ها،‌ پارچه‌هایی که آب از آن عبور کرده نمی‌تواند و پوشش‌های المونیمی نشان دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG