لینک های دسترسی

Breaking News

لاوروف: حل منازعۀ افغانستان از طریق زور ناممکن است


وزیر خارجۀ روسیه می گوید که صلح با ثبات زمانی می تواند در افغانستان تامین شود که "گفتگو های سازنده میان حکومت افغانستان و تحریک طالبان" صورت بگیرد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، تاکید ورزیده است که جنگ افغانستان نمی تواند از طریق اعمال فشار و زور حل گردد.

آقای لاوروف سه شنبه گفت "صرف نظر از اینکه چگونه استراتیژی هایی در پایتخت کشور ها اتخاذ می شود، واضح است که حل منازعه [در افغانستان] از طریق زور ناممکن است."

وزیر خارجۀ روسیه همچنین ادعا کرده که اوضاع افغانستان به دلیل افزایش فعالیت طالبان و گروه دولت اسلامی یا داعش، وخیم تر شده است و به گفتۀ وی، "وخیم تر شدن اوضاع در افغانستان ادامه خواهد یافت، زیرا روند سیاسی بین الافغانی وجود ندارد."

آقای لاوروف همچنین ادعا کرده است که "تحریک طالبان به صورت کلی یا قسمی حدود نیم از قلمرو افغانستان را در کنترول خود دارد و این گروه به فعالیت های نظامی و تخریب کارانۀ خود در آن کشور ادامه خواهد داد. "

مقامات حکومت افغانستان اما گفته اند که گروه طالبان فقط ۱۱ ولسوالی را در کنترول خود دارد—نه بیشتر از آنرا.

وزیر خارجۀ روسیه بار دیگر تاکید کرد که مسکو از حضور روز افزون گروه دولت اسلامی یا داعش به خصوص در ولایات شمالی افغانستان نگرانی دارد.

در بیش از یک سال گذشته، مقامات روسی تایید کرده اند که آنان با گروه طالبان در ارتباط اند و هدف این کار را موجودیت "دشمن مشترک - داعش" عنوان کرده اند.

تماس های مسکو با گروه طالبان اما مورد انتقاد های شدید حکومت های ایالات متحده و افغانستان قرار گرفته است. واشنگتن و کابل گفته اند که تماس کشور ها با گروه های شورشی و تندرو در افغانستان به گونۀ حاکمیت افغانستان را تحت سوال قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG